Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Od czego zacząć pisanie programu w C++

Od czego zacząć pisanie programu w C++

Przed przystąpieniem do nauki programowania należy zdać sobie sprawię z kilku rzeczy. Po pierwsze musi mieć chęci do nauki. Bez tego efekty będą słabe, a nawet mizerne. Po drugie musisz to lubić, aby po dniu, tygodniu czy miesiącu się nie zniechęcić. Najgorzej jest zacząć, potem już z górki i zanim się obejrzysz będziesz początkującym programistą. Wszystko co potrzebujesz to komputer i czas.


Kurs C++ od zera do bohatera

Opanuj kluczowe koncepcje języka C++ i zacznij pisać własne programy Dowiedz się więcej


Chęci, komputer, czas

Pierwsza wersja języka C++ powstała w 1983 roku. Został opracowany przez Bjarne Stroustrupa i jest rozszerzeniem języka C, który został stworzony przez Dennisa Ritchie’go w 1972 roku. Język C++ wprowadził obiektowość, która co prawda występuję w teorii w języku C, ale nie aż w takim stopniu jak w C++. Na chwile obecną standardem jest wersja C++14, ale trwają już prace nad wersją C++17.


Standard języka C++ 14

Zanim napiszesz pierwszy program, musisz przygotować swój komputer do pracy z kodem. W tym celu pobierz kompilator, czyli program, który zamieni twój kod napisany w C++ na kod maszynowy zrozumiały dla procesora. Na chwile obecną dwa najbardziej popularne kompilatory to GCC i MSVC.


  • GCC jest zestawem kompilatorów dla różnych języków programowania i jest domyślnie zainstalowany na systemach Linux. W systemie Windows funkcjonuje on jako MinGW
  • MSVC jest kompilatorem firmy Microsoft dla systemów Windows

Korzystanie z samego kompilatora w dzisiejszych czasach jest jak… jazda koniem zamiast samochodem. W niektórych przypadkach warto jednak znać jego obsługę, dlatego musisz pobrać tzw. IDE (Integrated Development Environment). Tłumacząc na polski zintegrowane środowisko programistyczne, czyli zestaw aplikacji potrzebnych przy wytwarzaniu oprogramowania. Zawiera on w sobie:


  • wyżej wymieniony kompilator,
  • edytor tekstu, który koloruje i formatuje składnię
  • debugger czyli aplikację, która pomaga nam w znalezieniu błędów w kodzie

Na przestrzeni lat istniało dziesiątki, jeżeli nie setki środowisk dla języka C czy C++. Dzisiaj najpopularniejszymi są:Porównanie code block oraz visual studio

Pobranie i instalacja kompilatora nie powinna nikomu sprawić trudności. Warto pamiętać, aby podczas instalacji Code Blocks wybrać z listy kompilator GCC. W Visual Studio po uruchomieniu wybieramy opcję New project, a w oknie które nam się pojawi zakładkę Visual C++.


Tworzenie nowego projektu w visual studio

Tworzenie nowego projektu w visual studio

Następnie wybierasz General i Empty project i podajesz nazwę projektu. Teraz musisz odnaleźć zakładkę Solution Explorer z plikami projektu. Znajdują się tam trzy foldery: Header files, Resource Files i Source files.


  • Header files – to pliki nagłówkowe, czyli pliki za pomocą których możemy korzystać z różnych bibliotek. Dla przykładu jeżeli chcemy wyświetlić trójwymiarową grafikę, musimy dodać nagłówek z biblioteki OpenGL lub DirectX.
  • Resource files – to pliki zasobów, które są wykorzystywane, gdy chcemy dodać pliki z grafiką czy dźwiękiem do pliku wykonywalnego (pod Windows .exe). Drugim przykładem zastosowania tego folderu jest dodanie pliku .rc podczas korzystania z biblioteki WinAPI do tworzenia aplikacji okienkowych.
  • Source Files to najważniejsza zakładka – umieszczamy wszystkie pliki źródłowe z kodem.
Fundamenty C++ - Level 1

Fundamenty C++ - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty C++ - Level 2

Fundamenty C++ - Level 2

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty C++ - ćwiczenia

Fundamenty C++ - ćwiczenia

Zobacz kurs Arrow

Kolejny krokiem będzie kliknięcie w zakładkę Source files prawym przyciskiem myszy, wybór opcji Add files oraz odszukanie pliku z rozszerzeniem .cpp, któremu nadamy nazwę main.cpp (dla programów pisanych w czystym C, pliki mają rozszerzenie .c)


Interfejs visual studio

Dodawanie nowej rzeczy do projektu w visual studio

Jeżeli chcesz część powyższych kroków pominąć, to wystarczy, że podczas tworzenia projektu wybierzesz opcję Console application.


Ustawienia aplikacji w visual studio

W Code Blocks będzie to wyglądało niemal identycznie. Także wybieramy File -> New-> Project i Console Application.


Tworzenie nowego projektu w code block

Jeżeli nie tworzyłeś pliku samemu, powinieneś zobaczyć przykładowy kod. Kompilujemy go pod Visual Studio kombinacją klawiszy Shift + Ctrl + B i już mamy swój pierwszy program! Aby go uruchomić, wciskamy F5, bądź szukamy na pasku ikonki trójkąta, ewentualnie w katalogu z projektem, którego nazwę i ścieżkę wybraliśmy podczas tworzenia projektu, szukamy pliku wykonywalnego. Dla Code Blocks alternatywnie Ctrl + F9, aby skompilować i Ctrl + F10 aby uruchomić.


Fundamenty programowania obiektowego

Fundamenty programowania obiektowego

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Zobacz kurs Arrow
Kurs SFML - podstawy tworzenia gier w C++

Kurs SFML - podstawy tworzenia gier w C++

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 22 września 2016 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!