Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Od czego zacząć przygodę z montażem wideo

Od czego zacząć przygodę z montażem wideo

Społeczność internetowa porzuciła komputery stacjonarne na rzecz urządzeń mobilnych, a filmy skutecznie wypierają treści tekstowe. Coraz doskonalsze smartfony i łatwo dostępne kamery sprawiają, że każdy może zacząć nagrywać, upamiętniając ważne chwile lub realizując się twórczo. Boom na wideo trwa i z całą pewnością szybko nie opadnie. Jak wykorzystać potencjał drzemiący w surowym materiale filmowym? Od czego zacząć przygodę z montażem?


Kurs DaVinci Resolve - montaż filmów od podstaw

Naucz się profesjonalnej edycji i montażu wideo w DaVinci Resolve. Opanuj narzędzia, które pozwolą Ci tworzyć niesamowite i pełne ciekawych efektów filmy na użytek prywatny i komercyjny. Dowiedz się więcej


montaż filmów

Na czym polega montaż wideo?

Rolą montażysty jest wybór fragmentów zarejestrowanego filmu, złożenie ich w odpowiedniej konfiguracji w jedną całość i dopracowanie pod względem dźwięku. W zależności od rodzaju projektu i wykorzystanych narzędzi podczas kręcenia, ścieżka dźwiękowa może stanowić element materiału wideo lub być dostarczona jako osobny plik - wówczas wymaga synchronizacji z obrazem. To podstawowe czynności w montażu wideo, nieodzowne dla każdej realizacji. Często jednak film wzbogaca się dodatkowo o intro, muzykę, napisy, elementy graficzne lub efekty wizualne. Jest dzięki temu ciekawszy i bardziej przystępny w odbiorze.

Jak widać, montażysta ma ogromny wpływ na finalny kształt produkcji. To właśnie on decyduje o tym, które ujęcia wybierze, a które odrzuci. Nadaje ponadto rytm opowiadanej historii, sprawiając, że toczy się powoli i płynnie lub dynamicznie, w szybkim tempie ostrych cięć.

montażysta wideo

Program do montażu wideo

Jedną z dobrych stron montażu jest bardzo niski próg wejścia, ponieważ wymagania sprzętowe ograniczają się zaledwie do komputera i odpowiedniego oprogramowania. Co więcej, na początku nie ma potrzeby inwestowania dużych kwot w narzędzia, gdyż domowy desktop z darmowym programem w zupełności wystarcza. Z takim wyposażeniem z powodzeniem można poznawać tajniki montażu, edytując filmy z prywatnej kolekcji, a nawet realizując pierwsze zlecenia o charakterze komercyjnym.

nauka montażu wideo

Jaki program wybrać? Rynek ma do zaoferowania wiele propozycji, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Najważniejsze, darmowe oprogramowanie, poddaliśmy analizie w tym artykule: TOP 10 darmowych programów do montażu wideo. Wśród programów licencjonowanych najpopularniejsze pozycje, to: Vegas Pro, Adobe Premiere Pro, Edius, Final Cut Pro X i iMovie - dwa ostatnie to propozycja dla użytkowników systemów MacOS. Czy warto od nich zaczynać swoją przygodę z montażem wideo? Tak, jeśli zakładasz możliwość związania się z tym zajęciem na dłużej i wykorzystania go w celach zarobkowych. Są to profesjonalne, rozbudowane programy, z których korzystają również studia filmowe, tak więc znajomość ich obsługi może się okazać użyteczna.

Wybór materiału

Nad tym punktem nie warto się zbyt długo zastanawiać. Zacznij na przykład od prywatnych zdjęć i filmów z urlopu, czy też z uroczystości rodzinnej. Wplataj w nie materiały stockowe, podkładaj różne gatunki muzyki, zmieniaj wybrane fragmenty, montuj na kilka sposobów tę samą “surówkę” (czyli pliki źródłowe). W pierwszej kolejności musisz zrozumieć, jaki wpływ ma Twoja praca na kształt i odbiór filmu, a także, jakie funkcje masz do dyspozycji w swoim programie do edycji. Do tego nie potrzebujesz profesjonalnych materiałów, tylko praktyki.

nauka montażu filmów

Jak nauczyć się montażu wideo?

Doskonała znajomość obsługi oprogramowania jest bardzo ważnym, lecz nie jedynym warunkiem, by zostać dobrym montażystą. Powstało wiele opracowań, opisujących techniki i rodzaje montażu, a także ich znaczenie dla dramaturgii filmu. Z pewnością warto po nie sięgnąć, gdy tylko nabierzesz więcej wprawy. Na początku musisz po prostu zdawać sobie sprawę, że montaż wideo rządzi się pewnymi prawami i schematami, które nie zawsze można łamać. A jeżeli zechcesz je łamać, to świadomie dążąc do realizacji swojego zamysłu twórczego.

Kurs Final Cut Pro X - montaż filmów od podstaw

Kurs Final Cut Pro X - montaż filmów od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw

Adobe Premiere Pro CC - kurs montażu od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Produkcja spotu reklamowego od A do Z

Kurs Produkcja spotu reklamowego od A do Z

Zobacz kurs Arrow

Z tego powodu, pierwsze kroki wymagają choćby podstaw teoretycznych, które pozwolą Ci uniknąć utrwalenia błędów w sztuce. Do wyboru masz szeroki wachlarz kursów online, tutoriali i artykułów w serwisach branżowych. Dobrym pomysłem jest sięganie do różnych źródeł jednocześnie i poszukiwanie praktycznych wskazówek od profesjonalistów.

program do montażu wideo

Obserwuj innych

Gdy zaczniesz swoją przygodę z montażem wideo, musisz się nauczyć uważniej przyglądać filmom, które oglądasz - od reklam, poprzez wideoblogi i teledyski, po kinowe hity wszechczasów. Rozkładanie ich na czynniki pierwsze, analizowanie zastosowanych technik i efektów, to bardzo dobry sposób na rozwijanie własnego warsztatu.

Od czego zacząć?

Masz już wybrany materiał, program zainstalowany, podstawy przyswojone. Co dalej? Początki montażu wymagają opanowania umiejętności takich, jak:

  • wybieranie dobrych ujęć,
  • synchronizacja obrazu i dźwięku,
  • przycinanie obrazu, czyli kadrowanie,
  • układanie ujęć w odpowiedniej kolejności, na przykład chronologicznej,
  • edycja dźwięku - czyli między innymi zadbanie o stały poziom głośności,
  • dopasowanie rytmu filmu do muzyki.

Krótko mówiąc, czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Zacznij od krótkich filmów i nie wymagaj od siebie zbyt wiele na początku. Każdy profesjonalny montażysta potwierdzi, że nabierał wprawy w czasie wielu lat praktyki, ucząc się na własnych błędach. Tak więc, recepta jest prosta - im szybciej zaczniesz, tym szybciej staniesz się zawodowcem. Powodzenia!


Opublikowane 22 lutego 2022 r. w kategorii: Fotografia i wideo


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!