Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
HTML: Co to jest? Do czego służy? Jak się nauczyć?

HTML: Co to jest? Do czego służy? Jak się nauczyć?

Od nauki HTML często zaczyna się przygoda z programowaniem i budowaniem stron internetowych, która z czasem może się przerodzić w jeden z najlepiej opłacanych zawodów na rynku pracy. Czym jest HTML, czy trudno go opanować i jaką rolę odgrywa w tworzeniu witryn internetowych - o tym przeczytasz poniżej.

Jak poznać HTML?

Kurs HTML 5.1 - podstawy tworzenia stron

Jak budować strony zgodne z najnowszymi standardami Dowiedz się więcej


Co to jest HTML?

Z formalnego punktu widzenia, HTML jest hipertekstowym językiem znaczników (HyperText Markup Language). Z pomocą odgórnie zunifikowanych tagów porządkuje strukturę witryny internetowej i wyświetla jej treść w przeglądarkach w określonej formie. Dzięki HTML strona www zyskuje jasny i przejrzysty szkielet, wypełniony powtarzającymi się elementami - sekcjami, akapitami, nagłówkami, obrazkami, skryptami itp. Tym sposobem, zarówno roboty indeksujące, jak i przeglądarki, mają ułatwione zadanie w zidentyfikowaniu i zrozumieniu zawartości witryny. Tym HTML różni się od języków programowania, czyli na przykład Java, C++, PHP czy też Python - które są wykorzystywane w celu tworzenia programów i aplikacji.

schemat strony html

Czym są znaczniki HTML?

Znacznik, nazywany również tagiem, to jeden z głównych komponentów języka, na którym opiera się jego funkcjonalność. Najważniejsze wśród nich, to:

 • Znacznik HTML <html></html> - otwiera i zamyka dokument. Pomiędzy tymi dwoma tagami zawiera się treść witryny, ale nie cała jest widoczna w oknie przeglądarki.
 • Znacznik HEAD <head></head> - jest to sekcja rozpoczynająca kod strony, ale nie jest wyświetlana przez przeglądarki. Tutaj umieszcza się kluczowe elementy, takie jak tytuł i opis witryny, wyświetlane w wyszukiwarkach, słowa kluczowe, odnośnik do pliku stylów CSS, czy też skrypty (np. Google Ads, Analytics, Tag Manager, piksel Facebooka).
 • Znacznik TITLE <title></title> - oznacza się nim tytuł podstrony, który jest następnie wyświetlany na karcie przeglądarki, a także w wynikach wyszukiwania.
 • Znacznik BODY <body></body> - pomiędzy jego tagami zawiera się treść witryny, którą wyświetlają przeglądarki.
 • Znacznik DIV <div></div> - blok w obrębie sekcji body, w którym mieszczą się wybrane elementy takie, jak tekst, nagłówki, obrazki.
 • Znaczniki nagłówków H1 - H6 - nadają wybranym fragmentom tekstu odpowiednią klasyfikację nagłówka.
 • Znacznik IMG <img src=””></img> - tag odpowiadający za wyświetlanie obrazu na stronie.
 • Znacznik B i STRONG <b></b> i <strong></strong> - służy do pogrubienia wybranego fragmentu tekstu.

pisanie kodu HTML

Jak widzisz, znaczniki umieszcza się w dokumencie w charakterystyczny sposób. Większość z nich występuje w parach, które tworzy tag otwierający i zamykający, łatwo rozpoznawalne z uwagi na obecność ostrych nawiasów. Przyjrzyj się przykładowi poniżej:

<h1>Co to jest HTML?</h1>


Tak zaprezentowałby się nagłówek H1 o treści Co to jest HTML?, gdyby go podejrzeć w kodzie źródłowym witryny.

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Fundamenty języka HTML - kodowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Programuj Dziewczyno!

Programuj Dziewczyno!

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Czym są atrybuty HTML?

Obok znaczników, ważne miejsce w kodzie HTML zajmują również atrybuty. Takim mianem określa się dodatkowe informacje o elemencie takie, jak klasy CSS, link do podstrony, język linkowanego dokumentu, czy też alternatywny opis dla obrazka (pojawi się wówczas, gdy przeglądarka nie będzie mogła wyświetlić grafiki). Jest to więc uzupełnienie treści, którą niosą znaczniki. Przykładowy element z atrybutem alt poniżej:

<img src="twoj-obrazek.jpg" alt="Alternatywny opis obrazka">


kodowanie html

Czy warto znać HTML?

Pomimo tego, że obecnie strony internetowe buduje się często w systemach zarządzania treścią (WordPress, Joomla, WIX), znajomość HTML jest tu konieczna. Jest to absolutna podstawa, bez której nie uda się zrozumieć, jak poszczególne elementy kodu funkcjonują, za co są odpowiedzialne i jak prawidłowo je modyfikować. Co więcej, z HTML korzystają nie tylko web developerzy, ale też specjaliści SEO i marketerzy - którzy czasami muszą samodzielnie zaimplementować skrypty i tagi w kodzie witryny. Aby zrobić to właściwie i bez szkód dla strony internetowej, trzeba poznać choćby podstawy HTML.

kod html i css

Jak nauczyć się HTML?

HTML nie należy do języków nazbyt skomplikowanych i trudnych w opanowaniu. Nie wymaga również szczególnych predyspozycji lub kwalifikacji, dlatego też to właśnie od niego często zaczyna się naukę budowy stron internetowych. Możliwości jest kilka:

 • Studia - są dobrym sposobem na zdobywanie gruntownej i wszechstronnej wiedzy informatycznej, zwłaszcza wówczas, gdy nie masz jeszcze pewności, którą ścieżką kariery w IT chcesz podążać. Jeśli jednak Twoim celem jest nauka i doskonalenie umiejętności w budowaniu stron internetowych, studia mogą pochłaniać zbyt dużo czasu i energii na zagadnienia nie związane z Twoimi zainteresowaniami.
 • Książki - w przypadku nauki programowania książki są najmniej trafionym źródłem wiedzy. IT jest dziedziną niezwykle dynamiczną, zatem podręczniki szybko tracą na aktualności.
 • Kursy online - HTML jest językiem na tyle popularnym, że bez trudu można znaleźć wiele kursów płatnych, jak i darmowych. Jeśli jednak zależy Ci na skutecznej nauce i cennych wskazówkach od praktyków, sięgnij po kursy płatne. Ceny nie są w tym przypadku wygórowane, a zyskujesz gwarancję uzyskania najświeższych i rzetelnych informacji.
Fundamenty HTML - Level 1

Fundamenty HTML - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty HTML - Level 2

Fundamenty HTML - Level 2

Zobacz kurs Arrow
Web Developer

Web Developer

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 14 grudnia 2021 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!