Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Programowanie aplikacji mobilnych - jak zacząć?

Programowanie aplikacji mobilnych - jak zacząć?

Programowanie aplikacji mobilnych – jak zacząć?


System Android przejmuje rynek. Jest najbardziej popularnym i najczęściej używanym systemem na urządzenia mobilne w świecie. Opłacalnym zatem jest stać się Android Developerem. Aby to osiągnąć, koniecznym jest poznanie kluczowych technik tworzenia aplikacji, zdobycia uniwersalnej wiedzy i praktycznych umiejętności, które pozwolą na tworzenie oryginalnych i w pełni responsywnych aplikacji mobilnych.


Od czego zacząć? Pierwszym zagadnieniem nad jakim musisz się zastanowić jest wybór języka programowania i dostosowanie go do typu aplikacji, jakie będziesz pisać. Większość aplikacji na Androida jest pisanych w Javie, wykorzystując dodatkowo rozszerzalny język znaczników XML do wprowadzania zmian w wyglądzie aplikacji. Java jest językiem obiektowym, którego charakterystycznymi cechami są dziedziczenie klas, niezależność od architektury, a także możliwość programowania rozproszonego.


Kurs Android - podstawy tworzenia aplikacji
4.8
star star star star star
(93 ocen)

Zdobądź solidne podstawy tworzenia aplikacji na platformę Android... Dowiedz się więcej


Jeżeli interesuje Cię tylko i wyłącznie pisanie gier na system Android, dobrym rozwiązaniem będzie wybór języka C#, który podobnie jak Java jest językiem obiektowym i ma podobne do Javy cechy. Masz też trzecią opcję: Kotlina. Kotlin jest językiem, który stworzono jako przemysłowy. Jednocześnie został zaprojektowany tak, by firmy mogły wprowadzić Kotlina na oprogramowanie napisane w Javie. Kotlin wspiera programowanie proceduralne i w 2017 roku został ogłoszony jako oficjalny język programowania na platformę Android.


Kolejnym ważnym wyborem przed którym staniesz jest zdecydowanie w jakim środowisku będziesz pracować. Dla aplikacji mobilnych Google stworzyło dedykowane środowisko – Android Studio. Zostało on stworzone przez firmę JetBrains na dedykowanym dla Javy środowisku: IntelliJ IDEA. Charakteryzuje się ono szybkimi poprawkami i refaktoryzacją.


Narzędzia Lint czuwają nad wydajnością i kompatybilnością wersji. Posiadają kreator, który zapewnia dostęp do szablonów standardowych projektów. Android Studio jest również wyposażone w bogaty edytor graficznego interfejsu użytkownika z podglądem na wielu konfiguracjach ekranu. W Android Studio możesz programować zarówno w Javie jak i w w Kotlinie, jeżeli korzystasz z najnowszej wersji tego programu. Jeśli chodzi o C# i tworzenie gier mobilnych doskonale sprawdza się środowisko Unity, które umożliwia programowanie gier w 2D i 3D.

Fundamenty programowania w języku Swift

Fundamenty programowania w języku Swift

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty programowania w języku Kotlin

Fundamenty programowania w języku Kotlin

Zobacz kurs Arrow
Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Kurs Google Firebase - szybkie tworzenie aplikacji

Zobacz kurs Arrow

Teraz pozostaje Ci już tylko zainstalować na poszczególne środowiska potrzebne narzędzia i zaczynać pracę. Pewien zestaw cech pomoże stać się programistą z prawdziwego zdarzenia. Upór pomoże, kiedy napotkasz problemy nie do przejścia. Z czasem okaże się jednak, że kłopot wcale nie był tak skomplikowany jak na początku się wydawało. Żeby dojść do takiego wniosku przyda się umiejętność wyszukiwania informacji w internecie. Na pewno nie będziesz pierwszą osobą, która spotyka się z takim problemem i możesz łatwo znaleźć rozwiązanie, które poprawi jakość Twojego kodu. Szczególnie polecane jest forum stackoverflow, na którym dodatkowo obędziesz się z językiem angielskim, podstawowym z jakim spotkasz się w przy pracy z kodem. Analityczny umysł z pewnością ułatwi programowanie. Dzięki niemu łatwiej będzie wymyśleć odpowiednią metodę do danego zastosowania aplikacji, a także rozwiązania niektórych problemów.


Kurs Unity - tworzenie gier mobilnych

Naucz się tworzyć gry na najpopularniejsze platformy mobilne i zacznij na nich zarabiać! Dowiedz się więcej


Programowanie aplikacji mobilnych to z pewnością jedno z bardziej przyszłościowych zajęć. Popularność Androida wciąż wzrasta, więc zapotrzebowanie na programistów również rośnie. Oprócz wybrania typu aplikacji jaką chcemy tworzyć, koniecznością jest wybranie języka programowania. Kolejnym etapem jest wybranie odpowiadającego nam środowiska i zainstalowanie na nim narzędzi koniecznych do prawidłowego działania.Opublikowane 4 października 2018 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!