Projektowanie parametryczne to niezwykle modne ostatnio hasło, które szturmem podbija światowe biura projektowe oraz wydziały uczelni, kształcące przyszłych architektów i designerów. Tego rodzaju projektowanie to zupełnie nowe możliwości w kształtowaniu nowoczesnych brył w przestrzeni, ale również ułatwienie w aranżowaniu wnętrz. Pojęcie parametryczności od dawna było używane w matematyce. Nie wiadomo, kiedy dokładnie przeniknęło do projektowania. Wiele osób wskazuje na rok 1988, gdy Maurice Ruiter opublikował swój artykuł „Projektowanie parametryczne”, a firma Parametric Technology Corporation wypuściła na rynek pierwszy na świecie program do projektowania parametrycznego Pro/Engineer. Niektórzy badacze wskazują jednak na lata 40 XX wieku i na publikacje włoskiego architekta Luigiego Morettiego. Bez względu jednak na to, gdzie i kiedy bierze swój początek projektowanie parametryczne, wszyscy specjaliści są zgodni, że to przełom w architekturze i designie, który wyznacza dalszy rozwój tych dziedzin.

Dowiedz się więcej: Kurs Revit - projektowanie parametryczne Zobacz kurs

Czym jest projektowanie parametryczne?

Komputery oraz rozwój informatyki znacząco wpłynęły na historię parametryczności i otworzyły przed nią zupełnie nowe możliwości, które były niedostępne dla analogowych modeli parametrycznych. Współczesne projektowanie parametryczne to przede wszystkim korzystanie z innowacyjnych technologii informacji oraz z najnowszych zdobyczy informatyki na polu architektury, wzornictwa, projektowania wnętrz i wszystkich innych dziedzin, które są związane z designem.
Projektowanie parametryczne pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów, a także ich fabrykacji. Tego rodzaju rozwiązania umożliwiają zarówno tworzenie wirtualnych modeli przestrzennych, jak i wykonywanie przez urządzenia sterowane numeryczne rzeczywistych detali o skomplikowanych kształtach. W projektowaniu parametrycznym formy przestrzenne nie powstają już za sprawą ręcznie rysowanych kresek przez projektanta, ale wykorzystuje się do tego zaawansowane algorytmy, które opierają się na wprowadzanych do komputera parametrach. Projektanci korzystają przy tym ze specjalnego oprogramowania, które jest określane ogólnym terminem jako Komputerowe Wspomaganie Projektowania Architektonicznego CAAD (Computer Aided Architectural Design).

Dlaczego warto korzystać z projektowania parametrycznego?

Jak już wspomnieliśmy, projektowanie parametryczne otworzyło zupełnie nowe możliwości przed współczesnymi architektami i designerami. Tego typu rozwiązanie ułatwiło tworzenie projektów budowli, obiektów, przedmiotów, a nawet mebli o nietypowych kształtach i jednocześnie przyspieszyło ich wykonywanie. Oryginalne formy i skomplikowane linie budowli pozwoliły skutecznie optymalizować je do warunków środowiskowych (np. zmniejszenie ogrzewania w zimie, lepsze chłodzenie latem itp.), ale również ułatwiły zachowywanie spójności stylistycznej ciągów komunikacyjnych, atriów, itp.
Programowanie parametryczne z wykorzystaniem najnowszych generacji komputerów i oprogramowania znacznie ułatwia i przyspiesza pracę projektantów. Dzięki niemu w naszych miastach coraz częściej podziwiać można nietypową architekturę, budynki o oryginalnej, skomplikowanej bryle, a w naszych domach pojawiają się niezwykłe przedmioty i meble (np. półki lub krzesła o wyszukanych kształtach, które jednocześnie są wytrzymałe). Programowanie parametryczne wspiera również projektowanie wnętrz (np. tworzenie sufitów z fantazyjnymi instalacjami, stawianie wytrzymałych ścianek z oryginalnymi ornamentami itp.).
Zalety programowania parametrycznego to również oszczędność czasu podczas wprowadzania zmian (wystarczy wprowadzić do oprogramowania nowe parametry), możliwość doskonałej symulacji przestrzennej, a nawet skuteczne wsparcie w urbanistyce i tworzeniu planów zagospodarowania terenu.

Programowanie parametryczne będzie zapewne rozwijało się dalej wraz z rozwojem nowych technologii komputerowych oraz z coraz szerszym wykorzystaniem innowacyjnych materiałów w budownictwie. Taka symbioza nowoczesnego projektowania z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi nie tylko nadal będzie podnosiła walory estetyczne budynków i przedmiotów codziennego użytku, ale także zwiększy ich funkcjonalność.