Testy użyteczności UX – na czym to polega?
User experience (UX) to doświadczenie użytkownika podczas interakcji ze stroną internetową lub aplikacją. W ten sposób określa się, czy wykorzystywane rozwiązania są przyjazne dla odbiorców. Aby poznać dokładne wrażenia użytkowników, przeprowadza się testy użyteczności UX. Na ich podstawie możliwe jest wprowadzenie zmian, których celem będzie maksymalizacja współczynnika konwersji.
Kurs UX Design - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników
Poznaj warsztat i narzędzia pracy UX Designera. Naucz się rozpoznawać potrzeby użytkowników i zacznij projektować produkty i usługi zgodnie z najlepszymi zasadami User Experience. Dowiedz się więcej
Czym są testy użyteczności UX?
Testy użyteczności UX to techniki badawcze wykorzystywane w projektowaniu interfejsów użytkownika, które pozwalają na ocenę, w jaki sposób odbiorcy używają danego elementu (np. strony internetowej, aplikacji, czy nawet formularza kontaktowego). Ich celem jest zrozumienie, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z danym produktem, jakie problemy napotykają i jakie mogą mieć sugestie dotyczące usprawnienia.
Zależnie od konkretnych potrzeb testy UX mogą przybierać różnorodną formę:
- Obserwacja – monitorowanie zachowania użytkownika w czasie rzeczywistym podczas wykonywania określonych zadań. Bada się czas, błędy, a także podejmowane działania krok po kroku, aż do finalnego etapu.
- Eye tracking – śledzenie ruchu gałek ocznych podczas interakcji z interfejsem. Technika ta pozwala na zidentyfikowanie, na jakie elementy użytkownicy zwracają największą uwagę, co może być pomocne przy projektowaniu interfejsu w sposób bardziej intuicyjny i efektywny.
- Mapy ciepła – technika często wykorzystywana jako alternatywa eye trackingu. Pozwala zidentyfikować, w które miejsca na stronie internetowej lub w aplikacji użytkownicy najczęściej najeżdżają kursorem. Równie często monitoruje się kliknięcia.
- Odrzucenia – monitorowanie zachowań użytkownika ze szczególnym uwzględnieniem momentu opuszczenia (lub odrzucenia) strony internetowej, formularza, czy aplikacji. W ten sposób weryfikuje się słabe punkty produktu, gdy ścieżka zakupowa jest dłuższa.
- Testy A/B – polegające na porównywaniu dwóch (lub więcej) wersji produktu, różniących się np. układem elementów interfejsu, kolorystyką, tekstem czy funkcjonalnościami.
Testy użyteczności UX są istotnym narzędziem dla projektantów interfejsów, umożliwiającym tworzenie bardziej intuicyjnych i przyjaznych produktów dla użytkowników.
Jak przeprowadzać testy użyteczności UX?
Przeprowadzenie testów użyteczności UX wymaga przede wszystkim kompleksowego przygotowania i planowania, aby uzyskać jak najbardziej wartościowe wyniki. Należy również wybrać właściwą technikę oraz odpowiednio dużą próbkę badawczą, aby rezultaty były wiarygodne.
Pierwszym krokiem będzie określenie celów testów. Na tej podstawie należy wybrać odpowiednie metody badawcze i zadania do wykonania przez użytkowników. Następnie wybierz grupę docelową – odpowiednio dużą, aby wyniki nie były przypadkowe. Zależnie od celów testów i charakteru projektowanego produktu, należy wybrać grupę użytkowników, która reprezentuje docelową grupę odbiorców produktu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie materiałów badawczych i konkretnych zadań. Cały proces może odbywać się na żywym organizmie (produkt) lub w ekosystemie testowym (np. wersja beta lub specjalnie przygotowane zamknięte środowisko).
Po tych przygotowaniach możliwe będzie przeprowadzenie testu – gdy ten zostanie zakończony, pozostaje analiza wyników. W ten sposób określa się napotkane wyzwania i problemy, na bazie których wyciągane są stosowne wnioski, które poprawią użyteczność badanych elementów.
UX a wpływ na konwersję
Testy UX mogą mieć pozytywny wpływ na konwersję. Poprawa użyteczności i doświadczenia użytkownika sprawiają, że odbiorcy chętniej korzystają z konkretnego produktu – jednocześnie zmniejsza się współczynnik odrzuceń. Wzrasta satysfakcja oraz zaangażowanie odbiorców. Maleje czas, który potrzebny będzie do wykonania określonego celu (np. wypełnienie formularza, rejestracja lub złożenie zamówienia).
Podsumowując, testy UX mogą pomóc w zwiększeniu konwersji, poprzez poprawę użyteczności i doświadczenia użytkowników z produktem. Identyfikacja problemów i błędów, a także usprawnienie procesów i interakcji z elementami konwersyjnymi, mogą skutkować zwiększeniem skuteczności, co przekłada się bezpośrednio na osiąganie lepszych wyników biznesowych.
Opublikowane 5 kwietnia 2023 r. w kategorii: Projektowanie
ŚCIEŻKA KARIERY
Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej