Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
UX vs UI - czym różni się User Experience od User Interface?

UX vs UI - czym różni się User Experience od User Interface?

UX oraz UI to terminy, które wraz ze skokiem technologicznym zyskały na popularności. W środowisku agencji interaktywnych, pojęcia te często są używane. Niestety wśród niektórych pracowników takich agencji dochodzi do mylnego przeświadczenia, że UX i UI to dokładnie to samo. Tymczasem pojęcia te różnią się między sobą i nie należy ich mylić czy utożsamiać. Czym różni się User Experience od User Interface?


Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

UX Design - klucz do sukcesu każdej aplikacji i strony internetowej Dowiedz się więcej


UX vs UI w polskim tłumaczeniu

Aby jak najlepiej zobrazować, że istnieją różnicę pomiędzy User Experience a User Interface, wystarczy przetłumaczyć te dwa pojęcia.

  • User Experience w polskim tłumaczeniu oznacza doświadczenie użytkownika.
  • User Interface w polskim oznacza interfejs użytkownika.

Intuicyjnie wyczuwamy różnicę, prawda? A jednak w praktyce wiele osób wciąż myli te terminy. Dlaczego? Być może dlatego, że obydwa pojęcia skupiają się wokół produktu. Tym produktem może być zarówno strona internetowa, aplikacja mobilna, jak i napój. Pojęcia te zaspokajają różne potrzeby i mają zupełnie odmienne założenia, niemniej jednak muszą ściśle ze sobą współpracować.

UX vs UI

UX czyli projektowanie doświadczeń użytkownika

Zgodnie z definicją User Experience jest sumą wszystkich reakcji oraz odczuć doświadczanych przez użytkownika danego produktu. Osoba odpowiedzialna za UX musi zaprojektować doświadczenia użytkownika i zadbać o to, by dany produkt wzbudzał pozytywne emocje. Odkrywając przyzwyczajenia użytkowników oraz dopasowując do nich usługi czy produkty, tworzymy pozytywne doświadczenia. Zatem User Experience to analiza rynku, wsłuchiwanie się w potrzeby użytkowników, wykonywanie testów i stosowanie narzędzi analitycznych. Umiejętność odkrywania przyzwyczajeń i potrzeb użytkowników, to cała istota UX.

Dlaczego UX odgrywa kluczową rolę w sukcesie produktu/usługi?

Upodobania użytkowników nie zawsze są logiczne. Dlatego w projektowaniu danego produktu lub usługi, UX pomaga chronić budżet przed złą inwestycją. Nawet jeśli dobrze znamy branżę, zawsze znajdą się sytuacje, kiedy użytkownicy zachowają się odwrotnie od naszego scenariusza. User Experience pomaga odpowiednio wcześnie zbadać zachowania klientów do których kierujemy nasz produkt. Dzięki temu nasze inwestycje stają się celniejsze, a co za tym idzie szybciej generują zyski. UX jest więc nieodłącznym elementem sukcesu.

Checklista

Czym jest UI?

User Interface, czyli interfejs użytkownika jest wszystkim, z czym użytkownik wchodzi w interakcję, aby skorzystać z produktu. Jest to zatem wizualna warstwa wyników analiz i projektów UX. Odpowiednio dobrane projekty interfejsu pozwalają zatrzymać użytkownika zainteresowanego produktem. Istota User Interface wykorzystuje zatem nie tylko umiejętność projektowania. Kluczową rolę w UI odgrywa design oraz psychologia kolorów. Estetyka w UI ma tutaj bardzo ważne znaczenie. Finalny wygląd musi wpasować się w założenia wybadane przez UX. Powinien je wzmacniać i zapewniać prostą oraz zrozumiałą dla użytkownika obsługę.

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Kurs UX & UI - sztuka użytecznego projektowania

Zobacz kurs Arrow
Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Kurs UX w biznesie - efektywna praca projektanta

Zobacz kurs Arrow
Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Zobacz kurs Arrow

Jaką rolę w sukcesie odgrywa User Interface?

UI jest doborem interakcji zgodnych z oczekiwaniami użytkowników. W każdym projekcie odgrywa kluczową rolę w dążeniu do sukcesu. To właśnie UI przekłada tożsamość marki na wygląd jej produktu. Poza tym buduje również zaufanie oraz przywiązanie użytkownika. Innymi słowy, to dzięki dobrze zaprojektowanemu UI potencjalny klient interesuje się Twoją ofertą. Ma więc nie tylko kusić wyglądem, ale także zapewniać funkcjonalność i prostotę obsługi.

laptop

Reasumując, User Experience i User Interface to dwa odmienne terminy, między którymi zachodzi efekt synergiczny. Prawidłowe wykorzystywanie aspektu technicznego oraz emocjonalnego pozwala osiągnąć znacznie większy efekt. Jest to niezwykle ważne w kontekście budowania marki. Należy zatem pamiętać, że obydwa zagadnienia są równie ważne. Bowiem na nic się zda świetnie wyglądająca aplikacja, której użytkowanie będzie trudne. Podobnie w sytuacji, kiedy dany produkt jest bardzo użyteczny, ale jego wygląd to totalna porażka. Bardzo dobre UI z kiepskim UX nie odniesie sukcesu. Podobnie będzie w przypadku świetnego UX i słabego UI. Dlatego też obydwa terminy w pojedynkę wiele nie wnoszą. Dopiero ich połączenie daje spektakularne efekty.


Opublikowane 30 sierpnia 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!