Przygotowaliśmy zestawienie przydatnych narzędzi dla web designerów i web developerów, którymi przez ostatni miesiąc dzieliliśmy się z wami na naszym fanpagu na Facebooku.

Ink

Ink

Framework Ink pozwala na łatwe projektowanie responsywnych emaili. Ink to framework CSS stworzony z myślą o projektowaniu wiadomości email w HTML, tak aby dało się je czytać z łatwością na każdym urządzeniu mobilnym. Twórcy za cel obrali sobie prostotę i przyjazność narzędzia. Na oficjalnej stronie znajduje się również krótki poradnik z którego dowiecie się jak stworzyć taką responsywną wiadomość w 5 krokach.

Font Combiner

font_combiner2

Font Combiner to narzędzie do tworzenia własnych czcionek. Użytkownik otrzymuje opcję zmiany rozmiaru, tworzenie hintingu czy kerningu. Przydatne narzędzie kiedy chcemy, aby nasza strona wyróżniała się na tle innych.

EasyZoom

easy_zoom

EasyZoom to plugin jQuery pozwalający na zbliżanie zdjęć. Plugin wspiera urządzenia dotykowe i z łatwością można go modyfikować przy pomocy języka #CSS.

Clipping Magic

clipping_magic

Clipping Magic to jedno z najbardziej zaskakujących narzędzi webowych. Narzędzie służy do szybkiego usuwania tła z dowolnego zdjęcia. Efekt działania jest niesamowity. Przy pomocy kilku kliknięć możemy pozbyć się tła z wybranego przez nas zdjęcia. Oczywiście należy zaznaczyć, że Clipping Magic nie zastąpi takich programów jak np. Photoshop. Narzędzie może jednak okazać się pomocne do szybkiej obróbki kiedy precyzja nie jest priorytetem. A jak to działa w praktyce? Na zielono oznaczamy to co ma zostać zachowane, a na czerwono to co chcemy usunąć i gotowe.

Animatron

animatron

Animatron to narzędzie on-line do tworzenia interaktywnych elementów i animacji w HTML5. Przy użyciu przyjaznego edytora można zaprojektować i opublikować poszczególne elementy bez zagłębiania się w kod. Po ukończeniu projektu możemy podzielić się efektem z innymi, wprowadzać zmiany, a finalnie opublikować stworzony obiekt w danej witrynie internetowej.

Compressnow

compressnow

Compressnow to przydatne narzędzie online do zmiany rozmiaru zdjęć. „Odchudzenie” zdjęcia może okazać się pomocne np. gdy chcemy by tworzona strona ładowała się szybciej. Zasada działania narzędzia jest bardzo prosta i intuicyjna: wystarczy załadować interesujące nas zdjęcie i określić w jakim procencie rozmiar ma zostać zmniejszony. Szerokość i wysokość oryginalnego zdjęcia zostaną zachowane. Narzędzie wspiera rozszerzenia .gif, .jpg, .jpeg i .png.

qSnap

qsnap

qSnap to narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Narzędzie działa na wszystkich popularnych przeglądarkach. Po wykonaniu zrzutu możemy go edytować przy pomocy wbudowanego edytora. Następnie możemy podzielić się obrazem z innymi bądź po prostu zapisać go na dysku swojego komputera.

CSS3Ps

cssps

CSS3Ps to darmowy plugin programu Photoshop, który przekonwertuje tworzone warstwy do kodu CSS3. Twórcy ciągle rozbudowują możliwości wtyczki jednak już można samemu przekonać się jak działa ona w praktyce.

JSHint

jshint

JSHint to opensourcowe narzędzie do wykrywania błędów i potencjalnych problemów w kodzie JavaScript. Korzystają z niego programiści największych firm na świecie. Narzędzie skanuje program napisany w JavaScript i wyświetla raport zawierający najczęściej popełniane błędy.

Drawscript

drawscript

Drawscript to plugin do programu Adobe Illustrator, który zamienia elementy wektorowe na kod Objective-C, C++, JavaScript, ActionScript3 czy JSON. Projekt jest ciągle rozwijany i obecnie wspiera jedynie program Illustrator w wersji CS6. Autorzy zamieścili też kilka ciekawych poradników jak przekonwertować grafikę wektorową na interesujący nas kod.