Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Co to jest Concept Art i co musi umieć Concept Artist?

Co to jest Concept Art i co musi umieć Concept Artist?

Jeszcze przed kilkoma laty niewiele osób słyszało o takiej dziedzinie, jak concept art. Dziś jest to nie tylko jedna z najpopularniejszych gałęzi grafiki projektowej, ale też obiecujący pomysł na niebanalną ścieżkę zawodową. Czym jest concept art i co należy umieć, aby zostać concept artist? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.


Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Naucz się projektować własne postacie kompletnie od zera. Dowiedz się jak tworzyć oryginalne concept arty na potrzeby gier komputerowych i filmów animowanych. Dowiedz się więcej


przykład concept artu

Czym jest concept art?

Najprościej mówiąc, sednem concept art jest wizualizowanie ogólnie zarysowanego pomysłu na grę (i nie tylko). Na podstawie kilku zdań, czasami dosyć lakonicznych, concept artist tworzy obraz postaci, maszyn, światów i krain, dopracowując je w najmniejszym szczególe. Nadaje bohaterom charakter, wyposaża ich w artefakty, projektuje ich osobowość i temperament. Choć brief dostarcza artyście zazwyczaj skąpych wskazówek, nie należy oczekiwać, że ma on całkowitą dowolność w swojej pracy twórczej. Kreatywność jest tu szalenie ważna, jednak równie cenna jest swoboda w wykorzystaniu różnych stylów. Realizowany projekt może bowiem wymagać biegłości w konwencji historycznej, z kolei innym razem tematem przewodnim może być fantasy, kreskówka lub komiks.

Concept art kojarzy się najmocniej z grami video, jednak w rzeczywistości dotyczy również gier planszowych i filmów. Najszersze pojęcie, z jakim można się spotkać, tytułuje grafiką koncepcyjną każdy projekt o charakterze kreatywnych wizualizacji.

Projekty concept art powstają m.in na potrzeby gier i filmów animowanych

Concept art w praktyce - jak powstaje gra?

Od ogółu do szczegółu - to metoda, jaką postępuje proces produkcji gry. Nie będziemy tu przyglądać się wszystkim zespołom, które biorą w tym procesie udział, lecz jedynie concept artystom. Od czego ich praca się zaczyna, a na czym kończy? W ręce artystów trafia zarys postaci, ogólne informacje o grze, mechanice, krainach, potworach. Wskazówki dla concept artist mogą wyglądać w następujący sposób:

Bohaterem jest czarownik, samotnie wędrujący przez górzyste, śnieżne krainy północy. Jako dziecko został porzucony w jaskini przez matkę, uciekającą przed hordą dzikich barbarzyńców. Przetrwał ocalony przez wilczycę, a dorastając z leśną zwierzyną nauczył się magii, płynącej z potęgi natury.

Wygląd bohatera, jego osobowość i każdy szczegół to zadanie dla concept artist. Powstają więc szkice z pierwszymi pomysłami, z nich wybierane są najlepsze, które następnie są dopracowywane. Rysuje się bohatera w pozie statycznej i dynamicznej, tworzy rzuty ortho - czyli widok z boków, tyłu, przodu i zbliżenie na twarz. Metodą drobnych kroków i ciągłej weryfikacji rodzących się idei wyłania się ostatecznych faworytów, którzy trafiają do zespołu grafików 3D.

W ten sposób powstaje każdy graficzny element gry lub też filmu animowanego.

mroczny concept art statków na morzu

Co musi umieć concept artist?

Wysuwającą się na czoło cechą, której zdecydowanie nie może zabraknąć artyście koncepcyjnemu, jest kreatywność, o której już wspominaliśmy. Z pewnością, bardzo pomocna jest w tym zawodzie rozbudowana wiedza ogólna i szerokie zainteresowanie grafiką oraz aktualnymi trendami. Budowanie postaci, nadawanie jej spójnych cech i ciekawej osobowości to z kolei zadania, które ułatwi generalna znajomość psychologii i socjologii.

Na samym końcu - warsztat. Teraz już widzisz, że concept art to nie jest po prostu synonim grafiki komputerowej, lecz jedna z jej pochodnych. Tym samym, praca artysty wymaga rozwijania umiejętności w określonych kierunkach, które szerzej omówiliśmy poniżej.

przykładowy concept art

Concept art - warsztat i umiejętności twórcy

Grafika komputerowa, jak rysunek czy też malarstwo, nabiera profesjonalnego wyrazu, gdy łączy w sobie twórczość z solidnymi podstawami teoretycznymi. W concept art tą bazą wiedzy, od której należy zacząć, są:

  • Szkice anatomiczne - prawidłowe uchwycenie proporcji ludzkiego ciała, doskonalenie rysunku ludzkiej dłoni i twarzy. Więcej na ten temat przeczytasz z naszego artykułu: Jak narysować człowieka? Anatomia i proporcje w rysunku.

  • Światłocień - umiejętność niezbędna zarówno w projektowaniu postaci, jak i krajobrazów. Dodaje więc przestrzeni i sprawia, że projekt przestaje być “płaski”.

  • Perspektywa - opanowanie teorii w tym zakresie pozwala tworzyć ciekawsze, wielowymiarowe i wiarygodne krajobrazy.

  • Kompozycja - bez zastosowania zasad kompozycji obraz staje się chaotyczny i trudny w odbiorze.

  • Praca z detalem - dopracowanie elementów garderoby, fragmentów twarzy, broni i maszyn jest niezbędne, aby projekt był urozmaicony i interesujący.

concept art miasto na pustyni

Z jakich narzędzi korzysta concept artist?

Oczywistą odpowiedzią wydaje się być komputer i odpowiednie oprogramowanie. Rzeczywiście tak jest, jednak nie są to narzędzia, od których warto zacząć swoją przygodę z concept art. Każdy doświadczony twórca rozpoczynał naukę od szkicu i nierzadko to właśnie ołówek nadaje pierwsze kształty powstającym pomysłom. Dlaczego od ołówka i nauki rysunku warto zacząć? Ponieważ tym sposobem można gruntownie nauczyć się wykorzystywać w praktyce poznawaną teorię, dopracować warsztat i wyrobić w sobie dobre nawyki. Wbudowane w oprogramowanie funkcjonalności oferują wiele ułatwień, które są pomocne, ale mogą początkującego grafika nieco rozleniwić.

projekty concept art rozpoczyna się od szkiców na papierze

Do komputera warto zasiąść, gdy opanuje się już podstawy teoretyczne i nabędzie nieco wprawy w rysunku. Absolutną podstawą w pracy concept artist jest Photoshop, więc właśnie obsługi tego programu trzeba zacząć się uczyć i wykorzystywać w praktyce. Wraz z biegiem czasu i kolejnymi projektami każdy artysta tworzy własny arsenał ulubionych pędzli i technik. Z tego powodu warto podpatrywać doświadczonych kolegów i koleżanki po fachu w pracy.

Kurs Environment Design - od szkicu do ilustracji

Kurs Environment Design - od szkicu do ilustracji

Zobacz kurs Arrow
Wprowadzenie do concept art i ilustracji

Wprowadzenie do concept art i ilustracji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysowanie istot fantasy krok po kroku

Kurs Rysowanie istot fantasy krok po kroku

Zobacz kurs Arrow

Podsumowanie

  • Pod pojęciem concept art kryje się złożony proces twórczy, który ma na celu opracowanie wizualnej strony gry lub filmu animowanego.

  • Concept artist pracują nad każdym elementem graficznym projektu, poszukując najlepszej formy wyrazu dla wytycznych zawartych w briefie.

  • Dobry concept artist potrafi nie tylko rysować i malować, ale też tworzyć ciekawe historie i kreować interesujące postaci, krainy, stwory.

  • W pracy artysty koncepcyjnego korzysta się zarówno z nowoczesnych narzędzi takich, jak programy komputerowe czy też pady graficzne, jak również z tradycyjnego ołówka i kartki.


Opublikowane 4 maja 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!