Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak szybko uczyć się słówek? 7 praktycznych wskazówek

Jak szybko uczyć się słówek? 7 praktycznych wskazówek

Słownictwo podstawą umiejętności językowych

Przyswajanie nowego słownictwa to kluczowy element nauki jakiekolwiek języka obcego. Jest to absolutnie oczywiste, bowiem ograniczony zasób słów stanowi jeden z najczęstszych problemów podczas komunikacji w nowo poznawanym języku.

Na nic zdadzą się dziesiątki przerobionych ćwiczeń gramatycznych, rozwiązanych zadań i udział w rozmaitych kursach, jeśli w momencie, gdy potrzebna będzie zdolność podjęcia rozmowy, okaże się, że niezbyt wiele potrafimy z siebie wydusić, bo brakuje nam podstawowego narzędzia do budowania zdań. Jak na ironię okaże się wtedy, że nie jest to perfekcyjna gramatyka, a... słowa!


Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1

Zdobądź podstawy języka hiszpańskiego w kilka godzin, dzięki praktycznym ćwiczeniom. Opanuj słownictwo, gramatykę i przydatne zwroty. Zacznij się płynnie komunikować po hiszpańsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej


Niektórzy twierdzą, że wystarczy opanować 1000 najczęściej używanych zwrotów w danym języku, żeby poradzić sobie w 80% konwersacji. Jak tego skutecznie dokonać i co zrobić, żeby nauka słówek nie była żmudnym, nudnym i mało efektywnym procesem?

Jedno jest pewne – nie będzie to wkuwanie na pamięć z listy – to metoda, która po prosu nie działa, o czym większość z nas przekonała się w czasach szkolnych. Na szczęście wraz z rozwojem wiedzy o funkcjonowaniu mózgu i procesach nauki pojawiają się nowe sposoby i triki na skuteczne zapamiętywanie słówek. Oto kilka z nich:

nauka słówek

1. Najpierw słowa istotne

Czytając nowy artkuł lub robiąc notatki z oglądanego filmu czy serialu, masz ochotę zapisać i przyswoić wszystkie nowe wyrażenia? To częsty błąd. Filtruj i odnotowuj te, których używasz w codziennych konwersacjach. Znacznie bardziej przyda Ci się słowo „wczoraj”, „pociąg”, czy „obiad” niż „ościeżnica” albo „pestycydy”. Zacznij od tego co istotne, na zaawansowane słownictwo przyjdzie jeszcze czas.

2. Układaj zdania

Kontekst bardzo pomaga w nauce nowych słów. Nie dość, że znacznie szybciej zapamiętujemy, jeśli mamy punkt odniesienia, to w dodatku zdania stanowią wzory gotowe do użycia. Uczysz się więc całych zwrotów, ich właściwego zastosowania, a przy okazji również poprawnej gramatyki.

3. Twórz skojarzenia i mapy myśli

Jeśli podczas nauki będziesz skakać z tematu podróży, przez gotowanie, po biznes znacznie trudniej będzie przyswoić słownictwo. Skup się na jednym obszarze. Zapisz jedno nowe słówko, a wokół kilka innych, które Ci się z nim kojarzą. Wyrażenia powiązane ze sobą – dotyczące jednej tematyki, są łatwiejsze do zapamiętania i zostają w głowie na dłużej. Możesz połączyć tą metodę, z powyższą i układać zdania z wykorzystaniem jak największej ilości słów z jednego tematu. Efektywność poprawi także graficzna oprawa i przygotowanie mapy myśli na papierze z użyciem kolorów.

nauka języka obcego przez internet - kurs online

4. Wykorzystaj aplikacje

Większość z nas przez cały dzień ma przy sobie smartfon z dostępem do Internetu. Zamiast w wolnej chwili scrollować media społecznościowe lub czytać sensacyjne i plotkarskie artykuły wykorzystaj czas na naukę. Skorzystaj z aplikacji mobilnej strefakursów.pl i szlifuj swoje umiejętności językowe (i nie tylko) gdziekolwiek jesteś.

Istnieją też aplikacje takie jak Memrise, Duolingo, SuperMemo czy Fiszkoteka pomogą Ci w prosty i przyjemny sposób zapamiętać nowe słowa. Są intuicyjne w obsłudze i czynią naukę znacznie bardziej różnorodną, atrakcyjną i przede wszystkim efektywną.

5. Rób notatki

Po pierwsze samo zapisywanie czegoś wspomaga proces nauki i zapamiętywania. Po drugie ułatwia to powtórki – bez problemu wrócisz do notatek i przypomnisz sobie przerobione do tej pory wyrażenia. Po trzecie to doskonały sposób na szlifowanie znajomości słownictwa najczęściej stosowanego. Wszystko co notujesz na co dzień po polsku, staraj się zapisywać w języku, którego się uczysz – lista zakupów, spraw do załatwienia, prac domowych – to doskonały sposób na obcowanie z językiem w naturalnych okolicznościach.

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A2

Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A2

Zobacz kurs Arrow
Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Kurs Techniki efektywnego uczenia się

Zobacz kurs Arrow
Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Kurs Japoński dla początkujących - gramatyka i słownictwo (N5)

Zobacz kurs Arrow

6. Czytaj w nowym języku

Oczywiście na początku nie będzie to wyszukana literatura. Najlepiej sprawdzą się krótkie opowiadania, blogi, strony internetowe, nieskomplikowane artykuły – ważne, żeby tematyka była dla Ciebie interesująca. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zawsze czynisz naukę bardziej efektywną. Z każdego czytanego tekstu wypisz sobie ustaloną wcześniej liczbę słówek (np. 15 albo 20) zanotuj je, wraz ze zdaniem, w którym się pojawiły (wspomniany wcześniej kontekst). Po ich utrwaleniu możesz wrócić do tego samego tekstu i wypisać kolejne nowe wyrażenia. Niebawem okaże się, że jesteś w stanie przeczytać go w całości z pełnym zrozumieniem.

7. Rób powtórki

Wydaje Ci się, że świetnie opanowałeś kilka nowych zwrotów? Sprawdź za parę dni czy rzeczywiście tak jest. Pamiętaj – nie ma zapamiętywania bez regularnych powtórek. Każdego dnia nasz mózg przetwarza setki nowych informacji i bodźców, to normalne, że coś, czego nie powtarzamy wypada nam z pamięci.

zapamiętywanie słówke podczas czytania w obcym języku

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że nauka słówek jest banalnie prosta. Nie chodzi jednak o to, żeby odhaczać z listy nowo poznane wyrażania, a o umiejętność wykorzystania ich w konwersacji i trwałe podnoszenia swoich kompetencji językowych. Sposobów na zapamiętywanie słówek jest wiele, warto przetestować ich jak najwięcej i wybrać najskuteczniejsze dla siebie.


Opublikowane 11 maja 2023 r. w kategorii: Rozwój osobisty


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!