Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zacząć przygodę z rysunkiem? Przybory do rysowania dla początkujących

Jak zacząć przygodę z rysunkiem? Przybory do rysowania dla początkujących

Wbrew pozorom rysunek wcale nie musi być kosztowną pasją. Wystarczy, że osoby początkujące zaopatrzą się w 2-3 ołówki, kartki, zwykłą temperówkę i najlepiej dwa rodzaje gumki. Jest to najbardziej minimalistyczny zestaw, który umożliwi Ci rozpoczęcie swojej przygody z rysunkiem.


Kurs Rysunek dla początkujących

Opanuj od podstaw fundamentalne techniki rysunku tradycyjnego. Dowiedz się jak szkicować zgodnie z proporcjami, odwzorowywać tekstury, cieniować i ćwiczyć swoje umiejętności w sposób praktyczny. Dowiedz się więcej


Jaki ołówek wybrać?

Dobry rysunek zaczyna się od ołówka. Można kupować je na sztuki, bądź w zestawach. Najbardziej interesuje nas miękkość, która widoczna jest na końcu ołówka. Na początek można ograniczyć się do HB oraz 2B. Do bardziej komfortowej pracy warto zaopatrzyć się dodatkowo w 4B i 6B. Te cztery ołówki są wystarczające do efektywnej pracy, dlatego na początku można darować sobie duże komplety. Jeżeli koniecznie chcesz zainwestować w zestaw, dobrym wyborem jest Faber Castell.

dobry ołówek

Firma ta nie przesadziła z ilością, a daje nam wszystko co jest potrzebne do rysowania w świetnej jakości. Super jakość oferuje również Staedtler Lumograph. Są one polecane, ponieważ ich ołówki nie świecą tak, jak tańsze odpowiedniki, ale na początek mogą być dla niektórych za drogie.

Tańszą alternatywą są KOH-I-NOOR lub Artistick, które potrafią strasznie się świecić, a grafit w nich nie jest jednolity. Tego typu ołówki nie są doskonałe, ale za to bardzo tanie. Do nauki są jak najbardziej odpowiednie - do profesjonalnego zastosowania zdecydowanie nie.

Oczywiście przydadzą się też gumki do mazania - będziemy używać zielonej, przypisanej do HB, niebieskiej do 2B oraz pomarańczowej do 4B.

zestaw ołówków

Papier do drukarki?

Wielu ludzi z chęcią sięga po papier do drukarki. Jest to olbrzymi błąd! Ma za niską gramaturę i złą konsystencję, przez co prace wyglądają fatalnie, nawet gdy ma się doświadczenie. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po najtańszy blok techniczny, którego gramatura wynosi 170g, dobrze, aby był to format A3. Można też kupić plik 100 kartek z gramaturą 170g na A4. Na takim papierze rysuje się świetnie, a do tego mamy spory zapas materiału. Jeżeli potrzebujesz czegoś lepszego, to dobrym i niedrogim wyborem będzie papier techniczny z Happy Color.

To teraz może coś z wyższej półki - Strathmore Bristol, który ma 270g jest naprawdę bardzo gładki, ale nie śliski. Jeżeli wolisz coś bardziej chropowatego, to spodoba Ci się Paint ON. Z jednej strony kartki są gładkie, chociaż nie tak gładkie jak Strathmore. Jeżeli masz dużo miejsca, to dobrą opcją będzie również Bristol o formacie B2 i B1.

Jaki szkicownik wybrać?

Gdy wychodzimy z domu zawsze trzeba mieć przy sobie szkicownik. Najczęściej polecane są szkicowniki w formacie B5, ponieważ zawsze zmieszczą się do każdej torby czy plecaka. Najlepszym zeszytem jest ten z Artisticka, ponieważ ma świetny papier i nie jest drogi. Mało tego, oferuje on lepszą jakość niż dużo droższe szkicowniki.

szkicowniki

Szkicownik może przydać się w plenerze, dlatego raz jeszcze zwracam uwagę na format - musi zmieścić się do torby!

Odpowiednia gumka

Odnośnie gumek do ścierania to najczęściej używane są te z japońskiej firmy Radar Seed, ponieważ są bardzo skuteczne i niedrogie. W zestawie każdego rysownika oczywiście mamy gumkę chlebową. W przypadku tej gumki nie trzemy nią po kartce - należy tylko ją docisnąć, bądź rolować po kartce, co pozwoli nam na rozjaśnienie naszych cieni. Taka gumka musi być miękka i plastyczna, a jeśli jest za twarda i nie da się jej ugniatać, oznacza to, że nie będzie dobrze działać. Możemy też wybrać elektryczną gumkę do mazania, która bardzo pomaga w pracy. Daje niesamowicie precyzyjny efekt, a do tego jest bardzo szybka.

Kurs Rysunek cyfrowy - od koncepcji do publikacji

Kurs Rysunek cyfrowy - od koncepcji do publikacji

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysowania portretów od podstaw

Kurs Rysowania portretów od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysunek dla początkujących

Kurs Rysunek dla początkujących

Zobacz kurs Arrow

Temperówki

Pod ręką zawsze warto mieć temperówkę metalową, ale są również inne alternatywy. Fajną sprawą są ostrzałki elektryczne, ale uprzedzamy - mogą bardzo szybko się psuć. Temperówki na korbkę są dużo bardziej żywotne, a do tego strugają, a nie obierają. Dzięki temu wiele ołówków i kredek przy struganiu nie kruszy się nam, a rysik nie odpada tak często, jak przy poprzednich dwóch propozycjach.

Przydatne gadżety

Powyżej została omówiona bardzo dokładnie baza, bez której ciężko ruszyć z rysowaniem. Przy szkicowaniu wiele osób nie może obejść się bez miotełki do zamiatania np. okruszków z gumki. Do tworzenia bardzo precyzyjnych elementów w rysunku często używa się ołówka automatycznego, którego nie trzeba strugać. Jeżeli mamy problem z uzyskaniem ostrej linii warto zaopatrzyć się w papier ścierny, do nadawania odpowiedniego kąta zaostrzenia rysika przy zwykłym ołówku. Bardzo dobrze uczy się też podstaw przy użyciu pisaków o różnej grubości końcówek, bądź przy użyciu pióra. Z biegiem czasu stanie się nam potrzebna bardzo długa linijka - sprawdza się ona do rysunków typowo technicznych, gdzie mamy masę rzeczy do rysowania, a linie muszą być precyzyjne. Do utrwalenia naszych prac, które będziemy chcieli zatrzymać na dłużej służy fiksatywa.

Jeżeli chciałbyś przejść z kartki na tablet graficzny i zacząć przygodę z digital painting, koniecznie zajrzyj tutaj.


Opublikowane 10 września 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!