Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zarabiać na rysowaniu?

Jak zarabiać na rysowaniu?

Rysujesz, robisz to dobrze i zaczynasz się zastanawiać, jak zacząć na tym zarabiać? Jesteś w dobrym miejscu! Już za chwilę się dowiesz, w jakich kierunkach warto się rozwijać i jak zamienić hobby w dochodowy zawód.


Kurs Rysunek dla początkujących

Opanuj od podstaw fundamentalne techniki rysunku tradycyjnego. Dowiedz się jak szkicować zgodnie z proporcjami, odwzorowywać tekstury, cieniować i ćwiczyć swoje umiejętności w sposób praktyczny. Dowiedz się więcej


Znajdź swój styl

Wypracowanie własnego stylu jest niezbędne, by zaistnieć na rynku jako marka, która z czasem zacznie być rozpoznawalna. Realizm lub hiperrealizm nie jest najlepszą drogą w karierze rysownika, ponieważ niczym Cię nie odróżnia od dwóch, czterech, a nawet pięćdziesięciu twórców, którzy, tak jak Ty, odtwarzają rzeczywistość. Jakim kluczem potencjalny klient może w tym wypadku dokonywać wyboru autora do współpracy? Jedynie porównując ceny, a przecież bycie najtańszym nie jest najlepszą strategią biznesową.

Twoja kreska, Twój autorski koncept, Twój klimat - to będą kupować klienci.

rysowanie na tablecie graficznym

Na czym może zarabiać rysownik?

Jeszcze kilka lat temu artysta kojarzył się z malarzem lub rysownikiem na miejskim deptaku, oferującym turystom zakup karykatur i pejzaży za kilka złotych. Dzisiejsze realia o wiele bardziej sprzyjają sztuce, jednak pod warunkiem, że chcesz się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Ołówek jest dobrym narzędziem na etapie wstępnych prac koncepcyjnych, ale nie możesz oprzeć całej swojej twórczości tylko na nim.

Niezbędne jest sięgnięcie po nowoczesne technologie: komputer, tablet graficzny, oprogramowanie (podstawą jest Adobe Photoshop). Mówimy więc o digital painting, czyli przyszłości w branży artystycznej. Gdzie jest zapotrzebowanie na te umiejętności?

zarabianie na rysowaniu

Concept art

Bardzo popularny segment, który od kilku lat niezwykle dynamicznie się rozwija wraz ze wzmożoną pracą wytwórni gier i filmów. Artysta koncepcyjny wizualizuje postaci, krajobrazy, wnętrza czy też maszyny, które zna jedynie z opisu zamieszczonego w briefie. Zwycięskie projekty są czasami wyłaniane w drodze ogólnodostępnych konkursów, co stanowi szansę dla początkujących rysowników.

rysunek concept art i fantasy

Ilustracje do książek

Najbardziej związane z literaturą dziecięcą, jednak niech to Cię nie zmyli. W ostatnich latach sztuka skierowana do najmłodszych znacznie podniosła swój poziom, zostawiając mizerne grafiki daleko w tyle. Miejsce dla nowego ilustratora z pewnością się tu znajdzie, zwłaszcza, że poza kolejnymi wydaniami znanych pozycji książkowych, ciągle powstają nowe.

Gry

Nie tylko wideo, ale też planszowe, karciane, które również potrzebują ciekawej oprawy graficznej. W tym przypadku można liczyć zarówno na pojedyncze zlecenia, jak i stałą współpracę w trybie stacjonarnym lub zdalnym.

Animacje

Jako pełnometrażowe filmy, krótkie filmy animowane, spoty reklamowe, klipy muzyczne. Słowem, bardzo pojemna dziedzina, która może jedynie przybierać na znaczeniu. Statystyki jasno mówią, że format wideo jest preferowany i przez użytkowników Internetu, i przez algorytmy.

ilustracja do książki

Identyfikacja wizualna

Wysoka konkurencyjność na rynku sprawiła, że firmy coraz chętniej korzystają z dedykowanej grafiki w kreowaniu identyfikacji wizualnej. Rysunek jest niebanalny, niepowtarzalny i wyróżnia markę na tle innych. Zastosowanie ilustracji autorskich można długo wyliczać: element graficzny strony www, ulotek, banerów, oprawa kont w mediach społecznościowych i wiele więcej.

Własne produkty

Podążanie za kreowaniem własnego stylu i poszukiwanie produktów niszowych to trend nie tylko w biznesie. Wyjątkowe przedmioty codziennego użytku, odzież, dekoracje - tego potrzebujemy również w życiu codziennym. Zamówienie niemal dowolnego wyrobu z własną grafiką otwiera szerokie możliwości w uruchomieniu sprzedaży autorskich artykułów.

Portrety

Niezmiennie, doskonały materiał na prezent, który może wykonać również początkujący rysownik. Odkąd przesłanie dobrej jakości fotografii nie stanowi żadnego problemu, można taki portret przygotować dla osoby z dowolnego miejsca na świecie. Można tu zostać na etapie tradycyjnego ołówka lub rozwijać umiejętności w rysunku cyfrowym i z czasem próbować swoich sił w projektowaniu postaci do gier i animacji.

rysowanie portretów

Jak zarabiać na rysunku?

Wiesz już, że rysunek może być nie tylko hobby, ale też całkiem dobrym źródłem dochodu. Jak zacząć? Od portfolio, które jako jedyne może coś powiedzieć odbiorcy o Twojej sztuce. Wybór masz tu bardzo szeroki - własna witryna internetowa, profile w mediach społecznościowych, portale branżowe, fotoksiążki, pokazy slajdów. Pamiętaj, aby wybrać najlepsze prace i regularnie weryfikować, czy nie wymagają wymiany na nowsze, bardziej dopracowane.

Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Kurs Concept Art - rysowanie postaci i character design

Zobacz kurs Arrow
Kurs Digital Painting dla początkujących

Kurs Digital Painting dla początkujących

Zobacz kurs Arrow
Kurs Rysowania portretów od podstaw

Kurs Rysowania portretów od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Chcesz, aby rysunek stał się Twoim zawodem? Musisz więc zrobić wszystko, aby z nim Cię kojarzono. Stwórz profil autorski w mediach społecznościowych i zaproś wszystkich znajomych. Proponuj bliskim rysunki na zamówienie, nawet nieodpłatnie. W prezencie ofiaruj portrety - świetne na urodziny, rocznice ślubu, Dzień Babci i Dziadka lub z okazji nowonarodzonego dziecka. Z całą pewnością zawisną w ramce w honorowym miejscu na ścianie, wzbudzając zainteresowanie gości. Kup koszulkę lub kubki z własnymi rysunkami (dla siebie lub bliskich). Słowem, emanuj swoją pasją.

przybory do rysunku

Żeby jednak zarabiać, trzeba wyjść poza krąg znajomych i rodziny. Początki są trudne, ale do przebrnięcia. Oto kilka pomysłów:

  • Twoją szansą jest wyróżnienie się w konkursach, organizowanych przez wytwórnie gier i filmów, media lokalne, ośrodki kultury, agencje artystyczne. Obserwuj ich profile społecznościowe i regularnie sprawdzaj aktualności na stronach www.

  • Dołącz do grup tematycznych na Facebooku, w tym do tych, które są sprofilowane na biznes - pytania o dedykowane rysunki pojawiają się tu bardzo często.

  • Prześlij swoje portfolio do firm, które Cię interesują - na przykład do wydawnictw literackich.

  • Opublikuj ogłoszenia w portalach sprzedażowych.

  • Załóż profil w portalach dla rękodzielników, np. w Etsy.

Czy można zarabiać na rysunku? Jak widzisz, można. Co więcej, naprawdę niewiele do tego potrzeba. Najważniejsze są chęci do nauki, poszukiwanie dróg dalszego rozwoju i wytrwałość. Jeśli masz to wszystko, sukces jest tylko kwestią czasu.


Opublikowane 23 lutego 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!