Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak zostać UX designerem?

Jak zostać UX designerem?

UX design zyskał na popularności wraz z rozwojem Internetu. Pojęcie to odnosi się do projektowania produktów i usług w środowisku cyfrowym. Celem UX designu jest zapewnienie użytkownikom użyteczności, ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii interfejsu oraz interakcyjności.


Kurs UX Design - wprowadzenie do projektowania doświadczeń użytkowników

Poznaj warsztat i narzędzia pracy UX Designera. Naucz się rozpoznawać potrzeby użytkowników i zacznij projektować produkty i usługi zgodnie z najlepszymi zasadami User Experience. Dowiedz się więcej


Czym zajmuje się UX designer?

UX designer to osoba, która na co dzień zajmuje się projektowaniem użytecznych rozwiązań dla użytkowników. Może więc odpowiadać za to, jak prezentuje się strona internetowa, produkt lub usługa. Dodatkowo wspiera działania marketingowe, ulepszając publikowane komunikaty pod kątem potrzeb odbiorców.

Zawód ten zyskał na szczególnym znaczeniu wraz z przenosinami wielu aspektów życia codziennego do sieci. Użytkownicy każdego dnia są zalewani masą informacji – z tego powodu zdobycie uwagi jest szczególnie wymagające. UX designer sprawia, że odbiorca czerpie satysfakcję i przyjemność z obcowania z witryną lub innym cyfrowym elementem. Odpowiednio zaprojektowane pod tym kątem produkty i usługi mają większą szansę na konwersję – skupiają uwagę, tym samym zachęcając do zakupu.

stanowisko pracy UX Designera

Warto wspomnieć, że UX designer nie zajmuje się dokładnie tym samym, co web developer. Jego celem nie jest zbudowanie strony internetowej od podstaw, ale szlifowanie wizualnych oraz interaktywnych elementów, dostosowując je do potrzeb i wymagań odbiorców. Również podczas pracy z produktem bądź usługą UX designer odpowiada za dokładnie te same aspekty. Dodatkowo może wpływać i kształtować projekt na jego początkowym etapie – w tym przypadku istotne jest tworzenie makiet oraz ścieżek poruszania się użytkowników po lejku marketingowym.

Projektowanie stron internetowych i interfejsów

UX designer – kompetencje

Aby zostać UX designerem, należy wyróżniać się szeregiem kompetencji miękkich i twardych. To nie tylko zdolności graficzne, ale również analityczne oraz psychologiczne. Z jednej strony taka osoba musi płynnie poruszać się po narzędziach projektowych, a z drugiej rozumieć zachowania użytkowników, ich intencje oraz potrzeby.

Zakres kompetencji wymagany w pracy jako UX designer:

 • umiejętności analityczne – weryfikacja zachowań użytkowników, tworzenie person i grup docelowych;
 • poczucie estetyki – umiejętność dopasowania designu produktu do wizji marki;
 • zdolności graficzne – zarówno umiejętność tworzenia nowych rozwiązań, jak i ich realizacja przy pomocy oprogramowania;
 • podstawowa znajomość budowy stron WWW – bardzo często UX designer nie musi znać HTML lub CSS, ale powinien wiedzieć, jak wygląda proces tworzenia serwisów internetowych;
 • umiejętność dostosowania się do branży – to bardzo ważna kompetencja. UX designer zależnie od tego, jaki element projektuje, musi zrozumieć intencje odbiorców. W przeciwnym razie ergonomiczny i estetycznie prezentujący się produkt ostatecznie nie będzie skuteczny.

Pod wieloma względami UX designer to połączenie marketera, grafika oraz web developera – jednak w nowoczesnym wydaniu.

projektowanie wireframe przez UX Designera

Gdzie może pracować UX designer?

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dla UX designerów. Biznesy online potrzebują takich specjalistów, aby wyróżniać się na tle konkurencji, proponując swoim klientom wygodne rozwiązania. Jeszcze kilka lat temu taka osoba mogła znaleźć pracę wyłącznie w agencji, która profesjonalnie zajmowała się usługami UX oraz UI. Dziś wielu ekspertów może liczyć na posadę in-house, wspierając brand poprzez projektowanie coraz skuteczniejszych rozwiązań.

Obecnie jako UX designerów zatrudniają takie organizacje jak:

 • agencje – marketingowe, UX/UI, SEO/SEM, gdzie UX designer wspiera projektowanie stron internetowych;
 • software house’y – wówczas UX designer wspiera programistów w budowaniu aplikacji;
 • korporacje – zatrudniające UX designerów in-house do projektowania wizualnych atrybutów produktów, usług i stron internetowych.
Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Kurs Sketch - projektowanie UX/UI w praktyce

Zobacz kurs Arrow
Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Figma - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow
Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Kurs Adobe XD - podstawy projektowania interfejsów

Zobacz kurs Arrow

Zanim jednak zaczniesz pracować jako UX designer, musisz zdobyć konieczne umiejętności. Nawet jeżeli masz analityczny umysł i dysponujesz wizualnym sznytem, musisz także płynnie poruszać się po oprogramowaniu takim jak: Sketch, Adobe XD, Figma, czy UXPressia. Wiedzę na temat tego, jak zostać UX designerem możesz czerpać z naszych kursów online.

Zarobki UX Designera

Osoby pracujące na stanowisku UX Designera mogą też liczyć na całkiem dobre zarobki. Według raportu wynagrodzenia.pl mediana zarobków w branży UX w zależności od stanowiska wygląda następująco:

 • Młodszy specjalista - 5270 PLN brutto
 • Specjalista - 7 380 PLN brutto
 • Starszy specjalista - 11 030 PLN brutto

Warto zaznaczyć, że jest to jedynie mediana zarobków. Przeglądając ogłoszenia o pracę można natknąć się na oferty ze znacznie wyższymi porponowanymi widełkami. Oczywiście na wysokość wynagordzenia największy wpływ ma doświadczenie, staż pracy, wiedza, ale również polityka i wielkość firmy.


Opublikowane 7 listopada 2022 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!