Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Junior Java Developer - co trzeba umieć

Junior Java Developer - co trzeba umieć

Java Developer niezmiennie od lat zajmuje wysokie pozycje na liście najbardziej pożądanych zawodów. Niezłe zarobki, warunki dyktowane przez pracownika, a nie pracodawcę, możliwość pracy zdalnej. Te i wiele innych zalet skłania szerokie grono zainteresowanych do poszukiwania informacji: jak zostać Java Developerem? Najczęściej, droga do pozycji specjalisty rozpoczyna się od stanowiska Juniora lub stażysty i właśnie tej roli przyjrzymy się bliżej. Co musi umieć Junior Java Developer?


Kurs JAVA dla zielonych

Naucz się języka JAVA od „zera” - do płynnego poruszania się w instrukcjach, metodach oraz klasach i obiektach! Dowiedz się więcej


początkujący junior java developer

Czym się zajmuje Junior Java Developer?

Java jest niezwykle popularnym językiem, stanowiącym element takich produktów, jak systemy bankowe, aplikacje mobilne, systemy giełdowe, a nawet serwisy gigantów pokroju YouTube, Amazon, LinkedIn czy też Netflix. Choć brzmi to niezwykle fascynująco, na stanowisku juniora niekoniecznie będziesz mieć styczność z najbardziej newralgicznymi punktami projektów. Musisz mieć tego świadomość przede wszystkim dlatego, aby nie doznać zawodu i cierpliwie rozwijać swoje umiejętności aż i Ty zostaniesz doświadczonym specjalistą.

Jakich więc obowiązków można się spodziewać na stanowisku Junior Java Developera?

 • W zależności od stopnia zaawansowania i Twoich kwalifikacji, możesz się zajmować optymalizacją i usprawnieniami w istniejących już fragmentach kodu.

 • Będą Ci powierzane zadania proste, niosące niskie ryzyko wyrządzenia szkód w całym projekcie, ale jednocześnie mogą one być dla Ciebie nużące. Przykładem tu jest implementacja przekazanych Ci fragmentów kodu lub wyszukiwanie i poprawianie prostych błędów.

 • Nieco więcej odpowiedzialności wymagać będą obowiązki takie, jak testowanie wybranych funkcjonalności systemu i opracowywanie dokumentacji.

Jak więc widzisz, na stanowisku juniora nie będziesz jeszcze rewolucjonizować systemów, ale będziesz mieć już szansę na styczność z kodem. Co za tym idzie, musisz się odpowiednio przygotować, zanim zaczniesz aplikować do wymarzonych firm.

stanowisko junior java developera

Jakie technologie musi znać Młodszy Specjalista Java?

Lista technologii, które znajdziesz poniżej, nie jest oczywiście zarezerwowana jedynie dla juniorów. Dokładnie te same narzędzia towarzyszą programistom na wyższych szczeblach, a ich znajomość jest niezbędna już od pierwszego dnia pracy. Czego warto się nauczyć?

 • JAVA - na honorowym, pierwszym miejscu umieścimy sam jezyk Java. Z pewnością biegłość wirtuoza nie będzie Ci jeszcze potrzebna, ale praktyczny wymiar tego języka znać musisz.
 • SQL - nie ma cienia wątpliwości, że będąc programistą (Java i nie tylko) z bazami danych prędzej czy później będziesz mieć styczność. Absolutnym minimum jest podstawowa znajomość baz SQL, ale o NoSQL również warto coś wiedzieć.
 • Git - jest systemem kontroli wersji i tak jak SQL, każdy programista znać go po prostu musi.
 • Spring - najbardziej popularny framework dla Javy, wykorzystywany w produkcjach każdego typu - od aplikacji mobilnych, poprzez desktopowe po webowe.
 • Hibernate - biblioteka o charakterze open sourcowym, wykorzystująca model mapowania obiektowo - relacyjnego. Sięga się po nią często podczas realizacji projektów w rozbudowanych aplikacjach webowych, zwłaszcza tych, które są oparte na bazach danych SQL.
 • JUnit - jest narzędziem testowym, które znać warto, lecz nie traktuj go priorytetowo. Absolutną podstawą jest umiejętność testowania i poprawiania własnego kodu, ale jeśli wykorzystujesz w tym celu inną metodę niż JUnit, nikt Cię nie zdyskwalifikuje.
 • Docker - narzędzie służące do konteneryzacji aplikacji.

nauka programowania w języku java

Do kilku punktów, które widnieją powyżej, warto jest dopisać Spring Security, Apache Kafka, Guava. Nie musisz znać tych technologii biegle, ale dobrze jest, by się orientować, do czego służą.

Co jeszcze musi umieć Junior Java Developer?

Praca w IT to zazwyczaj praca w zespole, zatem poza umiejętnościami twardymi, te miękkie również są tu potrzebne:

 • samodzielność,
 • chęć nauki i rozwoju we własnym zakresie,
 • otwartość na komunikację z członkami zespołu i teamów współpracujących,
 • efektywne zarządzanie własnym czasem pracy i dobra organizacja,
 • umiejętność przyjmowania konstruktywnej krytyki.

Jak zostać developerem JAVA

Jak zostać developerem JAVA

Zobacz kurs Arrow
Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Kurs Junior Java Developer - rekrutacja i pierwsza praca

Zobacz kurs Arrow
Kurs Spring Boot i JavaFX - praktyczny projekt

Kurs Spring Boot i JavaFX - praktyczny projekt

Zobacz kurs Arrow

Praca zespołowa polega na wzajemnej zależności i nieustannie zazębiających się zadaniach kilku osób, więc o nieporozumienia nie jest tu trudno. Lepsze efekty osiąga ten zespół, który potrafi się porozumieć i bezkonfliktowo rozwiązywać napotykane problemy.

umiejętność pracy zespołowej jako ważna kompetencja java developera

Jak zdobyć pierwszą pracę?

Jak spełnić oczekiwania pracodawców, którzy od kandydatów na stanowisko Juniora wymagają doświadczenia? Oto pytanie, przed którym staje niemal każdy na początku swojej ścieżki zawodowej. Możliwości masz wiele:

 • Prowadź własne projekty - to najlepszy sposób na to, aby zdobyć praktyczne umiejętności, a jednocześnie zbudować własne portfolio. Koniecznie dowiedz się co to jest GitHub i po prostu zacznij pisać własny kod.

 • Staż, praktyki - nawet, jeśli natrafisz na oferty bezpłatne, skorzystanie z nich może Ci się opłacić. Jeżeli wykażesz się i pracodawca doceni Twoja pracę, dostaniesz szansę na zatrudnienie. Jeżeli firma nie będzie zainteresowana zaoferowaniem Ci posady, Twoje CV przestanie świecić pustkami.

Więcej informacji na temat poszukiwania pracy znajdziesz tutaj.

rozmowa rekrutacyjna na stanowisko junior java developera

Podsumowanie

Czy dużo trzeba umieć, aby zostać Junior Java Developerem? Aktualnie rynek IT zmaga się z brakiem pracowników, co często prowadzi do obniżenia oczekiwań firm. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić wśród dziesiątek kandydatów na to samo stanowisko, przyjmij zasadę “Im więcej, tym lepiej”. Skorzystasz na tym podwójnie, ponieważ Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną, a praca na wymarzonym stanowisku będzie prostsza i mniej stresująca. Słowem: droga od juniora do seniora stanie się krótsza i mniej wyboista.


Opublikowane 22 czerwca 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!