Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Najlepsze programy do modelowania 3D

Najlepsze programy do modelowania 3D

Biegłość w modelowaniu 3D może otworzyć wiele drzwi na drodze do błyskotliwej kariery. Od agencji nieruchomości i firm deweloperskich, poprzez projektantów wnętrz, agencje marketingowe, twórców gier, aż po studia graficzne i filmowe - zapotrzebowanie na grafikę 3D jest ogromne. Jednocześnie, wejście do branży wiąże się z niewieloma ograniczeniami i wymaganiami: chęci, stosunkowo dobry komputer i odpowiednie oprogramowanie (więcej o tym jak zacząć przygodę z grafiką 3D przeczytasz tutaj). Najlepsze programy do modelowania 3D to wydatek pochłaniający dwie, trzy, a nawet cztery średnie pensje, więc od nich raczej nie zaczniesz. Z czasem na pewno i z nich zaczniesz korzystać, ale najpierw czeka Cię wiele godzin wprawiania się w sztuce i budowania portfolio. Do tego w zupełności wystarczą bezpłatne programy do modelowania 3D. Poniżej prezentujemy kilka propozycji dla amatorów i profesjonalistów.


Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Poznaj podstawy grafiki 3D i zacznij tworzyć niesamowite projekty w darmowym programie Blender. Naucz się modelowania, tworzenia materiałów, nakładania tekstur i buduj realistyczne modele 3D. Dowiedz się więcej


1. Blender - darmowy program do modelowania 3D

Pobraniem i instalacją Blendera często rozpoczyna się przygoda z modelowaniem 3D. Program jest bezpłatny i taki pozostaje nawet wówczas, gdy zechcesz wykorzystać swoje projekty w celach komercyjnych. Jest również powszechnie dostępny, gdyż współpracuje z systemami operacyjnymi Windows, macOS, Linux oraz Steam. Jak często bywa w przypadku oprogramowania typu open source, Blender posiada liczne grono pasjonatów, którzy dzielą się doświadczeniami i wiedzą, a w sytuacjach problematycznych pomagają rozwikłać problem.

Blender pozwoli Ci modelować 3D, animować, renderować, symulować, komponować i śledzić ruch, edytować video i animacje - na pewno więc w zupełności zaspokoi potrzeby początkującego i średnio zaawansowanego grafika. Czy Blender jest prosty w obsłudze? Interfejs jest przyjazny, przejrzysty i dostępny w języku polskim - co na pewno ułatwia pracę, szczególnie, jeśli jesteś nowicjuszem.

Blender

2. SketchUp - na początek modelowania 3D

SketchUp w wersji bezpłatnej jest bardzo prostym narzędziem, od którego możesz rozpocząć pracę nad projektami 3D. Opanowanie funkcjonalności interfejsu nie sprawia trudności nawet osobom, które nigdy nie miały styczności z programami graficznymi. SketchUp świetnie sprawdza się w opracowaniu wizualizacji mebli, projektowaniu wnętrz i brył obiektów budowlanych, lecz nie daje satysfakcjonujących efektów dla druku 3D. Gdy, w miarę nabywania umiejętności, Twoje potrzeby zaczną rosnąć, zainteresujesz się na pewno ogromnym wyborem dodatków i wtyczek. Sięgnąć też możesz po wersję płatną, która ma o wiele szersze zastosowanie i z powodzeniem zaspokaja wymagania profesjonalnych twórców.

SketchUp
Źródło grafiki: https://sketchup.com.pl/informacje-o-produkcie/2/program-do-projektowania-sketchup

3. 3DS MAX - dla wymagających profesjonalistów

Jeśli znana Ci jest polska animacja pt. Katedra, to wiesz, jak potężne możliwości daje 3DS MAX. Na liście referencji znajduje się również Avatar, Władca Pierścieni i wiele tytułów gier komputerowych w produkcji CD PROJEKT czy Techland. Jest to bezwzględnie jeden z najlepszych i najpopularniejszych programów do modelowania 3D, z wszystkich dostępnych na rynku. Stworzysz tu rozbudowane światy w grach, wyrenderujesz doskonałej jakości wizualizacje architektoniczne, wymodelujesz w detalach obiekty i wnętrza. Co więcej, wszystkie modele możesz następnie ożywić i oprawić oryginalnymi efektami wizualnymi.

Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Kurs Blender od podstaw - wprowadzenie do modelowania 3D

Zobacz kurs Arrow
Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Kurs SketchUp i V-Ray - fotorealistyczne wizualizacje od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs 3ds Max od podstaw

Kurs 3ds Max od podstaw

Zobacz kurs Arrow

Wśród profesjonalistów 3DS MAX zyskał pochlebne opinie z uwagi na fotorealistyczne efekty, szybkie tempo pracy i interfejs, stworzony z myślą o grafikach. Choć więc nie należy do najtańszych (ponad 10 000 zł brutto rocznie), jest doskonale znany twórcom grafiki i animacji 3D.

Zanim zdecydujesz się na zakup, masz możliwość pobrania bezpłatnej wersji testowej bezpośrednio na stronie producenta - firmy Autodesk.

3DS MAX

4. MAYA - gwiazda produkcji filmowych i telewizyjnych

MAYA to kolejna propozycja, wydawana pod szyldem Autodesk. Jest więc produkcją siostrzaną 3DS MAX i naturalną koleją rzeczy, obydwa oprogramowania często są do siebie porównywane. MAYA doskonale odnajduje się w tworzeniu efektów specjalnych i animacji. Umożliwia szczegółowe modelowanie 3D skomplikowanych i zaawansowanych elementów takich, jak sierść, włosy, czy też trawa oraz wprawianie ich w ruch, dając imponująco realistyczne efekty. Użytkownik ma tu również do dyspozycji szeroką gamę narzędzi, dodatków i pluginów, które znacznie przyspieszają pracę. Symulacja płynów, animacje postaci i przedmiotów, odtworzenie fizyki ciał stałych - lista możliwych do wykorzystania funkcjonalności jest naprawdę długa.


Kurs Maya - od interfejsu do modelowania

Opanuj od podstaw najważniejsze narzędzia i techniki pracy w programie Maya Dowiedz się więcej


Jak wypada MAYA w porównaniu z 3DS MAX? Jeden i drugi program to prawdziwe kombajny do modelowania 3D, przeznaczone do profesjonalnego użytku. Po 3DS MAX sięgają jednak częściej graficy, którzy tworzą animacje i je wizualizują. MAYA z kolei zadomowiła się w branży TV i produkcji filmów. MAYA jest również narzędziem bardziej zaawansowanym i bardziej wymagającym pod kątem obsługi.

Animacje 3D
Źródło grafiki: https://www.autodesk.pl/products/maya/overview

Czy na tym lista najlepszych programów do modelowania 3D się kończy? Oczywiście, nie. Zaprezentowaliśmy tu najpopularniejsze software, od których możesz zacząć i sukcesywnie rozwijać swoje umiejętności. Sprawdź kilka programów zanim wybierzesz swój ulubiony - z którym modelowanie 3D będzie nie tylko efektowne, ale przede wszystkim, będzie Ci sprawiać przyjemność.

Bardzo przydatne w pracy grafika 3D jest wykorzystanie gotowych obiektów i tekstur 3D. W tym artykule znajdziesz darmowe modele 3D i tekstury do Twoich projektów.


Opublikowane 16 września 2021 r. w kategorii: Projektowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!