Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Jak przebranżowić się na programistę?

Jak przebranżowić się na programistę?

Rewolucyjne zmiany na drodze zawodowej obecnie nikogo już nie dziwią. Późno odkryta pasja czy powołanie, wypalenie w pracy, chęć lepszych zarobków - jest wiele motywów, które pchają ludzi do rozwoju i nauki. Matematyk może zacząć malować, prawnik może zostać mechanikiem, a Ty możesz zostać programistą, niezależnie od tego, czym się obecnie zajmujesz i ile masz lat. Ciekawi Cię, jak to zrobić? To przeczytaj nasze rady - jak przebranżowić się na programistę.

programista w pracy

Junior Front-end Developer - pierwsza praca

Zobacz co powinieneś umieć na start, gdzie szukać pracy i jak poradzić sobie podczas zadań rekrutacyjnych Dowiedz się więcej


Programista czyli kto?

Pojęcia “programista” i “programowanie” są bardzo ogólne, kryjąc w sobie co najmniej kilka możliwych ścieżek kariery. Nikt nie jest w stanie opanować biegle wszystkich języków i technologii, ale też nikt nie musi z nich wszystkich korzystać w swojej pracy. W tym artykule skupimy się na ścieżce programisty webowego i podstawowym podziale, który opiera się o dwa główne nurty, które poniżej pokrótce opiszemy:

  • Front-end - jest warstwą odpowiedzialną za dostarczenie interfejsu, komunikację z użytkownikiem i przesyłanie danych z i do back-endu. Zatem front-endowiec zajmuje się tworzeniem tej części aplikacji, z którą użytkownik ma bezpośredni kontakt. Podstawowe języki, z których tu się korzysta to HTML, CSS i JavaScript. Dobrze jest jednak rozwinąć tę wiedzę o frameworki takie, jak Angular lub React.

  • Back-end - to praca nad obliczeniami i wszelkimi operacjami, zachodzącymi wewnątrz aplikacji po stronie serwera. Back-endowiec skupia opracowywany system w jedną całość, a także projektuje komunikację pomiędzy wszystkimi serwisami, używanymi w projekcie. Back-end jest więc tą warstwą, z którą użytkownik nie ma bezpośredniego kontaktu. Jeśli chodzi o najbardziej pożądane języki, to są nimi Java, PHP, Python. Z kolei warte uwagi frameworki, to m.in. Spring, Django, Ruby on Rails.

kodowanie nawiasy ostre

Jak wybrać jedną z tych dwóch dziedzin? Zastanów się, jakie masz predyspozycje i w czym lepiej się czujesz - czy w zadaniach czysto logicznych, czy w tych, które również angażują kreatywność i zmysł graficzny. Front-endowiec lepiej sobie radzi, jeśli ma dobrze rozwinięte poczucie estetyki, zaś dla back-endowca warunkiem koniecznym jest wyostrzone analityczne myślenie. Zdobywając doświadczenie i umiejętności w zakresie obu tych nurtów, możesz wejść na wyższy poziom i zostać full-stack developerem.

Od jakiego języka zacząć naukę?

Szukanie odpowiedzi na to pytanie może zupełnie niepotrzebnie pochłonąć bardzo dużo czasu. W rzeczywistości, najtrudniejsze jest zdecydowanie, czy pójść w kierunku front czy back-endu. Natomiast to, jakim językiem rozpoczniesz swoją przygodę z przebranżowieniem się, nie ma większego znaczenia. W tej branży nauka nigdy nie idzie na marne, a każda technologia prędzej czy później okaże się być przydatna. Jeśli chcesz się dowiedzieć, które języki są obecnie najbardziej popularne, przejrzyj oferty pracy. Wypisz w grupach języki i technologie, które zazwyczaj występują obok siebie na liście oczekiwań - w ten sposób łatwiej Ci będzie opracować plan nauki.

Musisz też wiedzieć, że profesjonalny programista potrafi się posługiwać kilkoma językami przynajmniej w takim stopniu, by rozumieć funkcje poszczególnych fragmentów kodu.

języki programowania HTML, JS, Python, Ruby, C++, PHP

Narzędzia i koszty

Bardzo dobrą stroną programowania jest niemal zerowy koszt inwestycji na start. Programy, potrzebne do nauki i późniejszej pracy, są całkowicie darmowe. Jedyny wydatek, jaki możesz ponieść, to zakup dobrej jakości kursów. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że w przypadku programowania nauka to faktyczna inwestycja przez duże “i” - gdyż umożliwia wejście do świata najlepiej zarabiających specjalistów na świecie.

Kurs HTML 5.1 - podstawy tworzenia stron

Kurs HTML 5.1 - podstawy tworzenia stron

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs HTML i JavaScript - praktyczne projekty

Kurs HTML i JavaScript - praktyczne projekty

Zobacz kurs Arrow

Zajrzyj do naszych kursów, wybierz ścieżkę kariery, która najbardziej Cię interesuje i już dziś możesz zacząć swoją przygodę z programowaniem. Nauczysz się podstaw, dowiesz się, jakich narzędzi potrzebujesz, skąd je wziąć i jak zacząć z nimi pracować. To naprawdę jest proste!

programista w akcji

Jak się uczyć?

Pierwszym krokiem może być wybór kursu, który kompleksowo nauczy Cię podstaw - wraz z doborem i instalacją narzędzi, wyjaśnieniem zastosowania danego języka i dobrych praktyk, stosowanych przez profesjonalistów. Programowanie nie jest jednak tą dziedziną, gdzie wystarczy przyswoić sobie wiedzę teoretyczną. Najwięcej uczysz się tu w praktyce, czyli pisząc własne strony, aplikacje lub programy. Dobrym pomysłem jest więc ustalenie sobie stałego, dziennego i weekendowego grafiku nauki i dążenie do tego, by go przestrzegać. Programowanie nie jest tak trudne, jak wielu osobom się wydaje, ale wymaga systematyczności i samozaparcia. Doświadczenie i biegłość zdobywa się tu rozwiązując konkretne problemy, szukając swoich własnych błędów i nowych rozwiązań - a na to potrzeba czasu.

Nie zapomnij o GIT!

Niezależnie od tego, jakie stanowisko w przyszłości obejmiesz i w jakim języku się wyspecjalizujesz, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziesz pracować w GIT. Jest to bowiem najpopularniejszy system kontroli wersji, czyli narzędzie, które wspomaga pracę zespołu programistów nad jednym projektem. Na pewno znajomość tego systemu będzie Twoim mocnym atutem na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Git oraz GitHub również możesz się nauczyć od podstaw z naszych kursów.


Jak znaleźć pierwszą pracę jako programista?

Korzyści, płynące z ćwiczenia kodu, zauważysz, gdy zaczniesz szukać swojej pierwszej pracy jako programista. Nie posiadając doświadczenia ani wykształcenia kierunkowego, musisz się wykazać swoim portfolio. I właśnie w tym celu mogą Ci posłużyć zgromadzone projekty. Nie oczekuj, że już pierwsze stanowisko będzie tym wymarzonym i super dochodowym. Od tego pierwszego jednak trzeba zacząć, żeby móc piąć się coraz wyżej. Powodzenia!

Web Developer

Web Developer

Zobacz kurs Arrow
Python Developer

Python Developer

Zobacz kurs Arrow
Java Developer

Java Developer

Zobacz kurs Arrow

Opublikowane 4 stycznia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!