Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Junior Python Developer - co trzeba umieć

Junior Python Developer - co trzeba umieć

Dla wielu programistów Python jest pierwszym językiem programowania, jakiego się nauczyli. Ma on duże zalety i otwiera drogę do kariery w różnych specjalizacjach. Poniżej opisane zostały powody, dla których Python jest tak lubiany. Następnie artykuł wymienia umiejętności, jakie będą Ci potrzebne do zdobycia pierwszej pracy jako Python Developer.


Kurs Python dla zielonych

Kompletne wprowadzenie do programowania w jednym z najpopularniejszych języków Dowiedz się więcej


Język programowania Python

Zalety Pythona

Python cieszy się dużą popularnością i wśród pełnoprawnych języków programowania jest drugi po JavaScript’cie pod względem popularności. Najczęściej wykorzystywany jest w analizie danych, ale też jest jednym z głównych języków używanych w web developmencie i machine learningu. Poza tym Python stosowany jest też we wielu innych dziedzinach.

Powszechność występowania Pythona jest jednym z powodów, dla których warto znać ten język. Wielu pracodawców poszukuje programistów potrafiących posługiwać się Pythonem. Z języka tego korzystają na przykład Facebook, YouTube i Google App Engine.

Obok powszechności i uniwersalności, jedną z jego głównych zalet jest to, że w porównaniu do innych języków programowania Python jest łatwy do nauczenia się i używania. Powodem popularności Pythona jest też to, że posiada on duży zbiór przydatnych bibliotek, pakietów i frameworków.

kod programistyczny wyświetlony na ekranie

Fundamenty programowania w Pythonie

Python Developer powinien oczywiście umieć programować w języku Python. Musi dobrze znać podstawy, takie jak różne typy danych, posługiwanie się zmiennymi, pisanie instrukcji logicznych, pętli i funkcji. Junior powinien znać też charakterystyczne dla tego języka funkcje, takie jak generatory czy dekoratory. Trzeba znać pip i inne narzędzia oraz potrafić korzystać z modułów, a także z bibliotek standardowych. Pisany przez Junior Python Developera kod powinien być zrozumiały i podążać za wytycznymi PEP-8.

Przydatna jest znajomość fundamentów współbieżności/asynchroniczności. Czyli znajomość różnicy między wątkami i procesami oraz ich wykorzystania w Pythonie.

Jako Junior Python Developer powinieneś znać też przynajmniej niektóre paradygmaty programowania. Przede wszystkim programowanie obiektowe. Oznacza to znajomość i wdrażanie koncepcji takich jak dziedziczenie, abstrakcja, polimorfizm czy hermetyzacja. Warto również zapoznać się z programowaniem funkcyjnym.

Kolejną pożądaną umiejętnością jest pisanie testów jednostkowych. Wystarczy, gdy Junior zna jeden framework do testowania kodu. Powinno to być unittest albo pytest. Warto też, by umiał korzystać z mocków (atrap).

przykład kodu programistycznego

Inne umiejętności

Ubiegając się o stanowisko Junior Python Developera często trzeba umieć posługiwać się relacyjnymi bazami danych przynajmniej w podstawowym stopniu. Warto nauczyć się pisać zapytania w SQL. Przydatna jest też umiejętność łączenia się z bazami danych za pomocą bibliotek ORM.

Planując ścieżkę kariery związaną z Pythonem masz do wyboru różne specjalizacje. Jednym z najczęstszych wyborów jest programowanie webowe. Jeśli pójdziesz tą drogą, powinieneś nauczyć się co najmniej jednego frameworka. Najbardziej popularne są Django i Flask. Dla webdevelopera, nawet zajmującego się backendem, zawsze przydatna jest też znajomość przynajmniej podstaw HTML, CSS i JavaScript.

Fundamenty programowania w Python

Fundamenty programowania w Python

Zobacz kurs Arrow
Kurs Python - średniozaawansowany

Kurs Programowanie w Python dla średniozaawansowanych

Zobacz kurs Arrow
Kurs Python - zaawansowany

Kurs Python - zaawansowany

Zobacz kurs Arrow

Inne będą frameworki i biblioteki, jakich będziesz musiał nauczyć się, jeśli Twoją specjalizacją ma być Data Science albo Machine Learning. W tym pierwszym przypadku popularnym wyborem jest biblioteka NumPy, a w Machine Learning wykorzystywana jest biblioteka TensorFlow.

Kolejnymi umiejętnościami Junior Python Developera jest pisanie podstawowych komend w Linuxie, posługiwanie się angielskim w stopniu umożliwiającym czytanie dokumentacji oraz korzystanie ze systemu kontroli wersji GIT i platformy Docker. Trzeba też rozumieć, czym jest REST API oraz format JSON.

Książka do nauki Django - frameworka języka python

Podsumowanie

Konkretne umiejętności wymagane na stanowisku Junior Python Developera są różne zależnie od pracodawcy. W artykule wymienione zostały te wymagania, których typowo można się spodziewać. Przede wszystkim musisz dobrze posługiwać się samym językiem Python i wiąże się to nie tylko z poznaniem cech charakterystycznych tego języka, ale też z opanowaniem ogólnych zdolności programisty, jak wykorzystywanie paradygmatu programowania obiektowego.

Poza tym umiejętność programowania w Pythonie powinna być uzupełniona innymi zdolnościami. Są one w dużej mierze zależne od specjalizacji, jaką wybierzesz.

Pamiętaj też o tym, że jeśli już znasz Pythona, to nauka innych języków programowania (na przykład JavaScripta) przyjdzie Ci łatwiej.


Opublikowane 13 czerwca 2023 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!