Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Tailwind CSS - co to jest i jakie daje możliwości

Tailwind CSS - co to jest i jakie daje możliwości

W ostatnich latach popularnym narzędziem do tworzenia stron internetowych stał się Tailwind CSS. Jest on jednym z frameworków języka CSS.


Kurs Błyskawiczne tworzenie stron z Tailwind CSS

Naucz się budować nowoczesne, responsywne strony internetowe tak szybko, jak nigdy dotąd. Poznaj bardzo popularny framework Tailwind CSS i naucz się wykorzystywać jego potężne możliwości. Dowiedz się więcej


Czym jest framework?

W programowaniu frameworki, nazywane też platformami programistycznymi, są szkieletami, na których budowane są programy. Framework definiuje strukturę programu oraz ogólny mechanizm jego działania, a także dostarcza zestaw narzędzi, które używane są do tworzenia programów, również stron internetowych. Oprogramowanie dostarczane przez framework może być selektywnie zmieniane przez programistę i w ten sposób powstaje oprogramowanie dostosowane do konkretnego projektu, nad którym programista pracuje.

Frameworki przyspieszają, unifikują i porządkują pracę nad profesjonalnymi i skomplikowanymi programami. Stanowią ważną część współczesnego programowania.

stanowisko programisty

Tailwind CSS - podstawowe informacje

Tailwind to open-source’owy framework wydany w 2019 roku. Stworzony został przez Adama Wathana i Steve’a Schogera na potrzeby ich własnych projektów. Framework ten, jak sam się reklamuje, jest utility-first, czyli stawia na użyteczność przede wszystkim. W krótkim czasie Tailwind stał się jednym z najpopularniejszych frameworków na rynku, co w dużej mierze wynika z jego wszechstronności. Głównym rywalem Tailwinda jest starszy od niego Bootstrap.

Zalety względem innych frameworków

Tailwind różni się od innych frameworków tym, że nie dostarcza zbioru wstępnie zaprojektowanych klas dla elementów takich jak np. przyciski albo formularze. Programista ma pełną kontrolę nad stylizacją elementów i Tailwind nie narzuca konkretnego motywu.

Framework ten pozwala na dużą oryginalność. Posługuje się tzw. utility classes, czyli klasami użytkowymi. Odwołują się one do konkretnych części składowych stylu, czyli np. do koloru (np. „bg-white”), zaokrąglenia (np. „rounded-lg”) albo cienia („shadow”). Zamiast podawać klasę komponentu, np. „btn”, programista podaje klasy konkretnych części składowych i dopasowuje je by osiągnąć pożądany efekt. Klasy Tailwinda można też samemu dodawać i edytować.

Twórcy Tailwinda oferują zestaw płatnych komponentów o nazwie Tailwind UI. Jest to kolejna zaleta tego frameworku. Tailwind UI znacznie przyspiesza i ułatwia tworzenie stron internetowych.


przykładowy fragment kodu CSS

Wady Tailwinda

Nie jest to framework, którym należy się posługiwać, jeśli najpierw nie opanowało się dobrze fundamentów CSS. Jeśli dopiero uczysz się tego języka oraz technik takich jak Grid i Flexbox, nie korzystaj na razie z frameworka, a zwłaszcza nie z Tailwinda.

Brak dużej ilości bezpłatnych komponentów daje pole dla oryginalności, ale jest też wadą. Pod tym względem Bootstrap wypada lepiej. Nie obarcza programisty koniecznością poświęcania czasu na tworzenie komponentów od podstaw.

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Fundamenty CSS - stylowanie stron od podstaw

Zobacz kurs Arrow
Kurs Metodologia BEM - jak pisać dobry kod CSS

Kurs Metodologia BEM - jak pisać dobry kod CSS

Zobacz kurs Arrow
Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Kurs Tworzenie stron internetowych - praktyczne projekty

Zobacz kurs Arrow

Trzeba też przyzwyczaić się do tego frameworka i nie każdemu będzie odpowiadał styl pracy, jaki narzuca. Niektórzy będą woleli używać krótkich klas w stylu Bootstrapa, zamiast pisać długie linijki wizualnie opisujące cechy danego komponentu.

Tailwind ma też wady wspólne z innymi frameworkami. Przede wszystkim, tworzy on z góry pewne klasy, którymi programista ma się posługiwać. Jest to z jednej strony zaleta, ale z drugiej strony ograniczenie. Jeśli chcemy wszystko tworzyć ręcznie w najdrobniejszych szczegółach to framework traci swoją przydatność.

programista w pracy

Podsumowanie

Niniejszy artykuł opisał wady i zalety frameworków w ogólności oraz Tailwinda w szczególności. Jeśli zajmujesz się front-endem, to warto żebyś korzystał z jakiegoś frameworka. Tailwind jest jedną z głównych opcji do rozważenia. Cechuje się on przede wszystkim dużym poziomem kontroli nad tworzoną treścią.


Opublikowane 12 grudnia 2022 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!