Logo
Hamburger icon Close icon
Go to top
WYNIKI WYSZUKIWANIA:
Który język programowania wybrać na początek?

Który język programowania wybrać na początek?

Coraz więcej osób na całym świecie przekonuje się o zaletach jakie niesie ze sobą umiejętność programowania. Przede wszystkim, praca z kodem trenuje umysł przez co pozytywnie wpływa na kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Jednak już na samym starcie wielu początkujących programistów staje przed niełatwą decyzją: „który język programowania wybrać?”


Język programowania to krótko mówiąc szereg komend i poleceń wprowadzanych w sposób zrozumiały dla komputera. Tego typu instrukcje są przetwarzane przez tzw. kompilator, a później egzekwowane przez komputer. Przy pomocy języków programowania można tworzyć programy, aplikacje, gry, systemy operacyjne, strony internetowe itp.


Fundamenty programowania

Jak łatwo opanować sztukę programowania... Dowiedz się więcej


Język programowania nie jest najważniejszy


Już na samym wstępnie warto podkreślić, że przygodę z programowaniem można rozpocząć praktycznie od dowolnego języka. Ogólne zasady pracy z kodem w większości popularnych języków takich jak C++, C# czy JAVA są bardzo podobne. Opanowanie jednego z nich pozwala na zrozumienie logiki programowania dzięki czemu nauka kolejnego języka staje się o wiele łatwiejsza. Niemniej jednak dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki od stosunkowo prostego języka. Jednym z najbardziej przyjaznych jest obiektowy język Ruby, którego składnia zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie ułatwić pracę z kodem. Dodatkowo pomimo, że Ruby jest stosunkowo młodym językiem posiada bardzo duże wsparcie techniczne w postaci internetowych poradników czy for dyskusyjnych.


Zapotrzebowanie na rynku pracy


Drugim często stosowanym kryterium jest wybór języka w oparciu o jego zapotrzebowanie. Nie ma wątpliwości, że najważniejszym celem nauki programowania jest zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Coraz więcej ofert pracy przeznaczonych jest dla programistów aplikacji, programistów stron oraz systemów. Zatem wybierając język programowania, którego będziemy się uczyć możemy posłużyć się analizą ofert pracy. Aby przeprowadzić taką analizę możemy zasięgnąć porady u programistów, przejrzeć oferty pracy lub skorzystać z internetowych narzędzi pokazujących panującetrendy.


Co chcemy tworzyć?


Niemal każdy z języków programowania ma jakieś główne lub preferowane zastosowanie. W zależności od tego co chcemy tworzyć, wybór odpowiedniego języka może usprawnić naukę i późniejszą pracę.

1. Aplikacje mobilne


clipping_magic

Coraz częściej powodem rozpoczęcia przygody z programowaniem jest chęć tworzenia aplikacji na systemy mobilne takie jak Android, iOS czy Windows Phone. Wybór odpowiedniego języka programowania jest tutaj uwarunkowany przede wszystkim platformą mobilną, na którą chcemy tworzyć aplikacje. W przypadku chęci programowania na system iOS niezbędna jest znajomość języka Objective-C (czyli obiektowe rozszerzenie języka C). Natomiast jeżeli chcemy tworzyć aplikacje na Androida, wtedy dobrym wyborem będzie język JAVA. Programowanie aplikacji na Windows Phone wymaga natomiast znajomości języka C#.


2. Aplikacje desktopowe


Untitled-1

Chęć pisania programów (lub tzw. aplikacji desktopowych) to prawdopodobnie jeden z najczęstszych powodów dla których rozpoczyna się naukę programowania. Do najpopularniejszych języków wśród programistów aplikacji desktopowych należą m.in. C++ i C#.


C++ to język, który powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia na bazie popularnego języka C. Założeniem było usprawnienie języka C o dodatkowe funkcjonalności jak np. obiektowość. Charakterystycznymi konceptami C++ są klasy, polimorfizmy czy dziedziczenie. C++ to język bardzo często wykorzystywany do tworzenia gier komputerowych, sterowników, programów takich jak Photoshop czy Winamp, czy nawet przeglądarek internetowych jak Firefox lub Chrome. Więcej o zastoswaniach języka C++ znajdziesz w naszym artykule: C++ - do jakich zastosowań sprawdza się najlepiej? Z kolei C# to obiektowy język programowania stworzony przez firmę Microsoft w oparciu o C++. Język ten pracuje w środowisku .Net Framework, które można instalować na systemie Windows. W swojej składni C# bardzo przypomina wspomniany wcześniej język JAVA. Język C# wykorzystywany jest do tworzenia gier komputerowych, systemów operacyjnych czy aplikacji webowych działających w oparciu o platformę asp.net.


Oba języki są jednymi z najczęściej polecanych, a to z racji ich ogromnego zastosowania i uniwersalności. Poznanie zasad programowania zarówno w C++ jak i C# pozwala na praktycznie bezproblemowe przejście i programowanie w dowolnym języku.

Kurs C++ od zera do bohatera

Kurs C++ od zera do bohatera

Zobacz kurs Arrow
Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Kurs C++ aplikacje w Visual Studio

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty programowania w języku C#

Fundamenty programowania w języku C#

Zobacz kurs Arrow

3. Strony internetowe


Untitled-3

Tworzenie stron internetowych to obecnie bardzo złożony proces, na który składa się wykorzystanie wielu technologii. Oprócz języka HTML (język znaczników) służącego do budowy struktury strony czy języka CSS (kaskadowe arkusze stylów) wykorzystywanego do definiowania wyglądu strony, najpopularniejszymi językami programowania wykorzystywanymi w dziedzinie web development są m.in. PHP i JavaScript.


PHP to język służący do tworzenia rozbudowanych dynamicznych stron internetowych, czyli takich, które komunikują się z bazami danych. Język ten posiada bardzo bogatą dokumentację; w Internecie można znaleźć rozwiązanie niemal każdego problemu związanego z użyciem PHP. JavaScript to z kolei język programowania służący najczęściej do tworzenia skryptów na stronach internetowych. Używając JavaScript możemy sprawdzać poprawność danych w formularzach, wyświetlać komunikaty, tworzyć nawigację na stronie, budować różnego rodzaju galerie itd.

Fundamenty HTML - Level 1

Fundamenty HTML - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Fundamenty PHP - Level 1

Fundamenty PHP - Level 1

Zobacz kurs Arrow
Warsztaty tworzenia stron - Socido

Warsztaty tworzenia stron - Socido

Zobacz kurs Arrow

4. Systemy wbudowane


Tworzenie systemów wbudowanych, programowanie mikroprocesorów i mikrokontrolerów to dziedziny IT, które z każdym dniem zyskują na popularności. Systemy wbudowane to pewnego rodzaju systemy komputerowe przeznaczone do wykonywania określonego zadania. Obecnie można spotkać je niemal wszędzie: poczynając od wszelkiego rodzaju sprzętu AGD i RTV po najbardziej skomplikowane maszyny przemysłowe. Programowanie tego typu systemów odbywa się najczęściej za pomocą JAVA, C/C++ i C#. Najpopularniejsze platformy programistyczne dla początkujących to Arduino oraz Raspberry Pi.


Kurs Arduino - od podstaw
4.9
star star star star star
(70 ocen)

Kurs Arduino - świat mechaniki, elektroniki i programowania... Dowiedz się więcej


Zastosowanie platform programistycznych jest ograniczone praktycznie tylko wyobraźnią. Na poniższym filmie można zobaczyć wykorzystanie Arduino do stworzenia robota wykrywającego przeszkody.Podsumowując, wybór pierwszego języka programowania nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością znajomość samych podstaw wybranego języka nie pozwoli od razu na tworzenie rozbudowanych aplikacji. Nie ma wątpliwości, że tworzenie systemów lub gier to domena zaawansowanych programistów niejednokrotnie pracujących w dużych zespołach. Warto również pamiętać, że jednoznaczne wskazanie prawidłowego sposobu nauki programowania jest trudne, a zarazem nie najważniejsze. Rozpoczynając przygodę z programowaniem warto więc zastanowić się co dokładnie jest naszym celem, a następnie sukcesywnie do niego dążyć.Opublikowane 5 marca 2014 r. w kategorii: Programowanie


ŚCIEŻKA KARIERY
Users icon 13130 uczestników
Watch icon 79 godzin
Video icon 708 wykładów

Twórz atrakcyjne i funkcjonalne strony internetowe z użyciem nowoczesnych technik. Opanuj kluczowe podstawy, niezbędne narzędzia i zacznij tworzyć wspaniałe strony! Dowiedz się więcej

Interesują Cię nowe technologie?

Zapisz się do naszego newslettera!